ZIELONY JĘCZMIEŃ

ZIELONY JĘCZMIEŃ


To m. in. dlatego powstała kategoria „superżywności”, czyli produktów uzupełniających dietę o wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Od kilku sezonów w czołówce listy znajduje się młody zielony jęczmień. Sprawdzamy, czy warto po niego sięgnąć.

Cały sekret zielonego jęczmienia tkwi w doborze odpowiedniego momentu na jego zbiór i właściwą obróbkę. Idealna roślina musi być ścinana w pierwszej fazie wzrostu, po około 7-10 dniach, kiedy nie zawiera glutenu. To wtedy magazynuje najwięcej składników odżywczych, które w dodatku są wysoko wchłanialne. Dorosła roślina traci je m. in. w procesie dalszego wzrostu. Młode pędy powinny być najpierw opłukane, a później wysuszone w niskiej temperaturze przez kilka minut, dzięki temu nie stracą wyjątkowych właściwości. W kolejnym etapach młody jęczmień przetwarzany jest na proszek, który można dodawać bezpośrednio do jedzenia, np. sałatek, zielonego koktajlu, albo zażywać w formie suplementu.

Pomocna dłoń z natury

Lekarze nazywają młody zielony jęczmień panaceum na dolegliwości XXI wieku. Roślina znakomicie uzupełnia niedobory witamin. Posiada silne działanie alkalizujące, tzn. wyrównujące gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Zakwaszenie ma wpływ na powstawanie tzw. współczesnych chorób cywilizacyjnych. Młody jęczmień zawiera chlorofil, czyli substancję wykazującą działanie oczyszczające i regenerujące. Dlatego zalecany jest przy anemii, spadku koncentracji i przy przewlekłym stresie.

Okiem eksperta

Spożywanie zielonego jęczmienia poprawia nastrój. Czujemy, że mamy więcej wigoru i chęci do działania.  To zasługa obecnych w składzie przeciwutleniaczy i aminokwasów. Ale trzeba pamiętać o regularności. Pierwsze efekty są zauważalne już po kilku dniach. Jednak, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw rośliny, warto stosować około dwumiesięczną suplementację. – mówi Agnieszka Owczarek psychodietetyk, ekspert marki Noble Health.  – Wtedy organizm będzie mógł przyswoić optymalną ilość korzystnych substancji. Z taką myślą powstał Provital Activ+, suplement na bazie młodego zielonego jęczmienia, który zawiera również ekstrakty z róży stulistnej oraz żeń-szenia. Po 6-8 tygodniach poczujemy się nie tylko lepiej, ale i lżej. To zasługa wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości i wspomaga trawienie. 

Superfoods w liczbach

Do suplementów na bazie trawy jęczmiennej zachęcają zestawienia, w których roślina zdecydowanie przewyższa tradycyjne produkty uważane powszechnie za zdrowe.

  • Zawiera kilkukrotnie więcej witaminy C niż szklanka soku pomarańczowego.
  • Porcja młodego jęczmienia jest znacznie bogatsza w beta-karoten niż marchew.
  • Zielony jęczmień zawiera w porównaniu z pszenicą kilkukrotnie więcej potasu, magnezu, wapnia i żelaza.
  • Przeciwdziała wolnym rodnikom, odpowiedzialnym m. in. za starzenie się skóry ponad 200 razy bardziej niż witamina E.

Materiał promocyjny przygotowany przez firmę Noble Health

Następny wpis
Algi, które wzmacniają zimową odporność Czytaj więcej