Marka: Nestle

Nestlé – historia firmy

W 1866 roku firma Anglo-Swiss Condensed Milk Company zajęła się produkcją mleka skondensowanego, a rok później Henri Nestlé zrewolucjonizował rynek żywności dla niemowląt. Opracował mleko modyfikowane z dodatkiem ziaren pszenicy. Pod koniec lat 70. XIX wieku szwajcarskie przedsiębiorstwo i Henri Nestlé zaczęli ze sobą mocno rywalizować, bo rozszerzyli swoje asortymenty o te same produkty.

W 1882 roku zmarł jeden z założycieli Anglo-Swiss, co nieco spowolniło ekspansję firmy na zagraniczne rynki. Na początku XX wieku Nestlé poszerzyło swój asortyment o produkty z czekolady. 1905 to rok wielkiego przełomu dla wieloletnich rywali. Połączyli wtedy swoje działalności i stworzyli Nestlé & Anglo-Swiss Milk Company. Zwiększyła się wówczas nie tylko liczba oferowanych towarów, ale i fabryk czy krajów, do których docierała wspólna marka.

Ze względu na pierwszą wojnę światową przedsiębiorstwo rozwinęło produkcję w USA. Po konflikcie zbrojnym nastąpił spory kryzys, ponieważ popyt na mleka skondensowane znacznie zmalał. W 1929 roku firma wykupiła szwajcarskiego producenta czekolady Peter-Cailler-Kohler. Dopiero dekadę później nowość w asortymencie nieco poprawiła sytuację przedsiębiorstwa. Była to kawa Nescafé.

Po doświadczeniach z pierwszą wojną światową czas drugiej przebiegł dla marki znacznie korzystniej. Do sprzedaży weszły produkty, które przyjęły się wśród amerykańskich żołnierzy i nie tylko. Pod koniec lat 40. firma wykupiła szwajcarskie przedsiębiorstwo Alimentana zajmujące się m.in. tworzeniem Maggi. Po konflikcie zbrojnym działalność ponownie eksplodowała za sprawą wielu nowości, w tym potraw w puszkach.

W latach 60. Nestlé wykupiło szereg kolejnych firm, cały czas powiększając asortyment. Do sprzedaży weszły m.in. mrożonki czy woda mineralna. W 1977 roku spółka zmieniła nazwę na Nestlé SA, a następnie zakupiła producenta wyrobów okulistycznych Alcon Laboratories. 1985 rok to wprowadzenie do sprzedaży karm dla zwierząt. W 2002 dołączyły natomiast lody.

W 2011 roku powstały Nestlé Health Science i Nestlé Institute of Health Sciences do badania wpływu żywności na choroby przewlekłe. Kilka lat później firma przejęła stery nad Galdermą. W Polsce przedsiębiorstwo działa od 1993 roku, a jego towary cały czas cieszą się popularnością wśród konsumentów.

Produkty marki Nestlé

W Super-Pharm można kupić produkty, z których Nestlé zasłynęło na początku swojej działalności. Są to:

  • mleko początkowe;
  • mleko następne;
  • mleko modyfikowane dla wcześniaków.

Można je podawać niemowlakom, kiedy z różnych względów matka nie ma opcji karmienia piersią lub ma zbyt mało pokarmu. Henri Nestlé stworzył takie kompozycje po to, aby zmniejszyć odsetek umierających dzieci. W późniejszych latach wielu aktywistów zarzucało firmie, że przez te praktyki coraz mniej rodzicielek odżywia swoje pociechy w naturalny sposób. Produkty jednak utrzymują popularność do dziś i wspomagają dietę wielu potrzebujących maluchów.

Mleko początkowe Nestlé

Jednym z produktów, które można podawać niemowlakom już od urodzenia, jest mleko początkowe Nestlé Nan Optipro Plus 1. Zawiera bardzo ważny nienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-3, a także kultury bakterii L.reuteri. W recepturze pojawiają się oleje roślinne takie jak słonecznikowy i rzepakowy, ale bez dodatku palmowego. W kompozycji jest jedynie naturalnie występujący cukier.

Mleko początkowe Nestlé Nan Total Comfort działa przeciwko zaparciom. Zawiera skrobię ziemniaczaną i błonnik GOS/FOS. Wspomaga procesy wypróżniania i zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że wszelkie niepokojące objawy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem. Specjalista powinien również dopasować odpowiednie mleko, gdy matka z jakichś powodów nie może podawać maluchowi własnego.

Mleko następne Nestlé

Dla dzieci powyżej 1. roku życia powstało mleko następne Nestlé Expert Pro HA 3. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i częściowo hydrolizowane białko. Włączenie go do diety malucha musi być uzgodnione z lekarzem. Jeszcze starsze pociechy mogą spożywać mleko następne Nestlé Nan Optipro Plus 4. Receptura wzbogacona minerałami i witaminami nadaje się dla tych powyżej 2. roku życia.

Mleko modyfikowane Nestlé

Niemowlęta, które urodzą się jako wcześniaki lub mają bardzo niską masę ciała, mogą spożywać mleko modyfikowane Nestlé PreNAN. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy lekarz wyrazi na to zgodę. W niektórych przypadkach występują bowiem przeciwwskazania takie jak alergia na białko mleka krowiego czy nietolerancja laktozy.

FAQ

Jak powstała marka Nestlé?

Marka Nestlé powstała w 1867 roku. Jej założycielem był Henri Nestlé. Pierwszym produktem stało się mleko modyfikowane. W późniejszych latach firma połączyła się ze swoim największym konkurentem, czyli Anglo-Swiss Condensed Milk Company. Wspólnie podbili rynek spożywczy i poszerzyli asortyment o wiele innych towarów niż te przeznaczone dla dzieci.

Gdzie kupię mleko Nestlé?

Mleko Nestlé można kupić w Super-Pharm. Produkty znajdują się w asortymencie stacjonarnym oraz online.

Od jakiego wieku dziecka stosować Nestlé NAN?

Każdy wariant mleka Nestlé NAN jest przeznaczony dla dzieci w innym wieku. Są takie, które można za zgodą lekarza podawać już od pierwszych dni życia malucha.