Jak urozmaicić seks?

Jak urozmaicić seks? Seksuolog zdradza 7 sposobów na nudę w łóżku

Odkrywanie siebie nawzajem jest przygodą pełną niespodzianek i głębokiej bliskości. Od czego zacząć? Ekspert Super-Pharm, seksuolog Małgorzata Orłowska, wyjaśnia, jak krok po kroku wspólnie budować satysfakcjonujące i pełne pasji życie seksualne.

1. Bądźcie zaangażowani

Wyjaśnijmy najpierw podstawową kwestię. Mimo, że większość ludzi potrafi intuicyjnie odbyć akt miłosny, to żeby czerpać głęboką radość ze współżycia, należy o tą sferę aktywnie dbać. Satysfakcja z udanego życia intymnego w wieloletnim związku wymaga wysiłku.

MIT

Udany seks robi się sam. 

 FAKT

 Satysfakcjonujące uprawianie miłości jest kompetencją, którą warto udoskonalać oraz urozmaicać.

2. Rozmawiajcie o swoich potrzebach

Podstawą każdej relacji jest komunikacja. Z pracy w gabinecie wiem, że brak komunikacji w związku ciągnie się często miesiącami, a nawet latami. Niestety dopiero po tak długim okresie mierzenia się z problemami w sferze seksualnej pary trafiają na terapię. Powoduje to duże szkody w związku. Po pierwsze, jeśli para nie znacie swoich potrzeb i nie szukacie sposobów na budowanie intymnośći, to te nie ulegną poprawie, a satysfakcja ze sfery seksualnej spadnie.

Po drugie, jeżeli wspólnie nie próbujecie urozmaicić seksu, to po jakimś czasie wkradnie się rutyna, która zmniejszy chęć do wspólnych spotkań intymnych. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym trudniej jest o tym zacząć rozmawiać, a tym samym rozwiązać problem. 

W DOBREJ RELACJI INTYMNEJ:

Mówimy, czego potrzebujemy i pragniemy

Możemy być sobą i bez obaw okazywać swoje uczucia

Wzajemnie interesujemy się swoimi potrzebami i bierzemy je pod uwagę

3. Korzystajcie z fantazji seksualnych  

Fantazje seksualne są naturalnym elementem życia człowieka. Na ich treść mają wpływ obejrzane filmy, przeczytane lektury, odbyte spotkania. Zdarza się, że sygnalizują niezaspokojone potrzeby seksualne, dlatego polecam traktować je jako informację.

Warto wykorzystać je do pobudzenia swojego życia seksualnego. Mogą mieć moc terapeutyczną, bo wspierają skupienie na własnym ciele i odczuciach. Często okazują się szczególnie pomocne w przypadku kobiet, które odczuwają odłączenie umysłu od ciała.

Fantazji można także użyć do stworzenia lub odtworzenia swoich własnych scen seksualnych. Fantazjowanie staje się wtedy pierwszym krokiem do urozmaicenia życia seksualnego.

4. Wprowadzajcie gadżety erotyczne

Kiedy wprowadzić gadżety erotyczne? Na pewno nie należy czekać do momentu, aż w sypialni pojawi się rutyna. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór zabawek, wiele rodzajów wibratorów i akcesoriów dla par.

Jeśli dotychczas nie próbowałaś/eś urozmaicić zbliżeń intymnych tego typu akcesoriami, to po prostu spróbuj. Gdy masz trudność pójściem osobiście do sklepu lub odczuwasz wstyd, możesz kupić tego typu zabawki przez Internet. 

POPULARNE GADŻETY EROTYCZNE DLA PAR:

 1. Durex Pleasure Ring Pierścień Erekcyjny
  gadżet erotyczny
  Cena od 32,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

5. Oglądajcie podniecające filmy

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie życia seksualnego może być wspólne oglądanie filmów erotycznych. Do wyboru macie przeróżne filmy dla dorosłych, w tym także z rozbudowaną fabułą, która wciąga i obfituje w niecodzienne wydarzenia, jak na przykład 9 i pół tygodnia albo nawet słynne 50 twarzy Greya. Najważniejsze, abyście dobrze bawili się podczas seansu i weszli w stan przyjemnego rozluźnienia. 

6. Grajcie w gry erotyczne

Pomysłem żeby do związku  wpuścić trochę świeżej energii mogą być zabawy oraz gry erotyczne. Gry erotyczne poza urozmaiceniem życia erotycznego mogą być źródłem inspiracji i pomysłów. Doskonale sprawdzają się szczególnie podczas gry wstępnej.

Ożywczo na związek może zadziałać również kupienie zmysłowej bielizny erotycznej. Mężczyźni są wzrokowcami, więc widok partnerki w bieliźnie może sprawić mu dużo przyjemności. 

 1. L'amour
  gra dla dwojga
  Cena od 52,99 zł
 2. Penthouse Bielizna High Profile Black
  bielizna erotyczna
  Cena od 29,99 zł

7. Praktykujcie dotyk erotyczny

Podstawą dotyku erotycznego jest objęcie uważnością całego ciała. Jego cem maksymalizacja, ale bez doprowadzania do orgazmu. 

Praktyka dotyku erotycznego może uwzględniać wykonanie masażu całego ciała wraz z miejscami intymnymi. Warto nie tylko dotykać, ale także dmuchać, całować każą sferę. Możecie takzę  włączyć do praktyki akcesoria, które wzmocnią doznania. Tutaj sprawdza się prawie wszystko: piórka, pejcze z miękkimi końcówkami, kostki lodu, płyny, materiały takie jak skóra czy jedwab.

Warto mieć w sypialni olejek intymny lub świecę do masażu erotycznego, które nie tylko uprzyjemnią masowanie ciała, ale również wygładzą i uelastycznią skórę. Świetnie sprawdzają się takżę żele stymulujące, które uwrażliwiają na dotyk, a tym samym zwiększają intensywność doznań.

 1. Bijoux Indiscrets Warming Massage Oil
  rozgrzewający olejek do masażu
  Cena od 69,99 zł
 2. Bijoux Indiscrets Oral Sex Balm
  stymulujący balsam
  Cena od 60,99 zł
 3. Shunga Libido Massage Candle
  świeca do masażu
  Cena od 134,99 zł

Podczas masażu zwracajcie uwagę na strefy erogenne, czyli szczególnie wrażliwe na dotyk obszary ciała, których drażnienie wywołuje pobudzenie seksualne. Najwrażliwsze są zwykle te miejsca, w których skóra jest cienka.

Nasze ciało ma olbrzymi potencjał erotyczny. Dzięki znajomości niżej wymienionych sfer, możesz  stosować dotyk erotyczny, który urozmaici twoje życie seksualne.

Stosując dotyk pamiętaj, żeby ruch odbywał się od tych najmniej responsywnych do najbardziej wrażliwych obszarów.

STREFY NIOSĄCE PRZYJEMNOŚĆ:

pępek

wewnętrzne strony dłoni

twarz (oczy, nos, skóra głowy)

stopy (podeszwy stóp, palce stóp)

STREFY EROGENNE GŁÓWNE:

genitalia
odbyt
usta
piersi (wraz z brodawkami stukami)

STREFY EROGENNE POBOCZNE:

kark, szyja, uszy
wewnętrzna strona ud
pośladki (w tym załamanie pod pośladkami)
załamanie kolan (od wewnętrznej strony)
połącznie kości krzyżowej i kręgów kręgosłupa na odcinku lędźwiowym

Co trzeba wiedzieć o ogniu w związku?

W łóżku spotykają się dwie różne osoby, które mają różne potrzeby emocjonalne, seksualne. 

To czego związek potrzebuje to zarówno eksperymenty i ruch, jak i stałość i poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że możemy polegać na partnerze.

Esther Perel ładnie to ujęła pisząc, że para żeby być i żeby mieć udaną intymność ciągle potrzebuje żonglować tajemnicą, zaskoczeniem, a także jasnym stawianiem granic oraz dbaniem o bezpieczeństwo emocjonalne i wzajemną troskę o siebie. Mówi również, że pożądanie jest wyrazem tęsknoty, dlatego wymaga ciągłej nieuchwytności. Nie obchodzi go, gdzie już było, lecz zachwyca się tym, dokąd zaraz podąży.

Zbyt często jednak, gdy pary rozgoszczą się w swojej wygodnej miłości, przestają dbać o płomień i dorzucać do niego drewna. Zapominają też, że ogień w związku potrzebuje powietrza. Pamiętajcie, że odpowiednia ilość przestrzeni i wolności jest ważnym składnikiem budującym namiętność i pożądanie. 

UWAGA: To o czym zawsze warto pamiętać przy zbliżeniu intymnym to zabezpieczenie. 

 1. Loovara Latex Free Prezerwatywy Dla Kobiet
  prezerwatywy
  Cena od 39,99 zł
 2. Loovara Animal Power Eagle 47 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 14,99 zł
 3. Loovara Animal Power Racoon 49 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 14,99 zł
 4. Loovara Animal Power Fox 53 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 14,99 zł

Źródła inspiracji:


„Bez pruderii. Czyli 50 twarzy Polaka w łóżku, Andrzej Depko
„Slow sex. Uwolnij miłość’, Marta Niedźwiecka, Hanna Rydlewska
„Inteligencja erotyna”, Ester Perel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefy_erogenne

Udostępnij:

Autor Małgorzata Orłowska Zobacz profil
Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo–behawioralna, psycholożka, seksuolożka oraz założycielka centrum psychoterapii online mindfree.pl. W pracy poszukuje rzetelnych metod terapii, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych, zgodnych jednocześnie z wyznawanymi przeze nią wartościami i intuicją. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Prywatnie jest człowiekiem, który chce przeżyć życie po swojemu. Wolny czas dzieli między rodzinę, własny rozwój oraz zabawę. Jest żoną i matką. Uwielbia być w ruchu, w wolnym czasie często spaceruje, praktykuje jogę i inne aktywności. Kocha podróże, pociąga ją natura, z pasją słucha muzyki i chodzi na koncerty, czyta książki, z przyjemnością delektuje się kawą z ubitym mlekiem sojowym.
Następny wpis
Jakie kwasy na ciało są najlepsze? Kosmetolog poleca TOP 7 produktów Czytaj więcej