Co to jest gra wstępna?

Co to jest gra wstępna? Seksuolożka doradza, jak podgrzać atmosferę przed seksem

Nie ma krótkiej odpowiedzi na pytanie, co to jest gra wstępna. Dla każdego z nas może ona oznaczać coś innego. To rodzaj bliskości między dwojgiem ludzi, który ma prowadzić do zwiększenia intymności i satysfakcji seksualnej w relacji. Jak sprawić, żeby była bardziej satysfakcjonująca?

Co to jest gra wstępna? Jak ją zacząć? 

Gra wstępna obejmuje rozmowy, pikantne smsy,  gesty, pocałunki, pieszczoty, głaskanie, przytulanie,  ale także czułość o poranku czy wspólne wypicie kawy w objęciach. Gra wstępna może zaczynać się dużo wcześniej niż sam seks. To wstęp, aby rozluźnić i rozgrzać partnerów. 

Jak zrobić pierwszy krok? Napisz do niej lub do niegi niegrzecznego sms’a w ciągu dnia, a po powrocie do domu pocałuj, tam gdzie lubi. 

I choć uważa się, że to kobiety bardziej potrzebują gry wstępnej, mężczyźni też nie chcą z niej rezygnować. Możesz założyć dla niego seksowną bieliznę, która rozbudzi jego namiętność. Doskonale sprawdzić może się np. komplet Penthouse All Yours Black składający się z prześwitującej koszulki wstawkami oraz gładkich stringów. Wybierz coś, w czym będziesz czuła się najlepiej!

 1. Penthouse Bielizna All Yours Black
  bielizna erotyczna
  Cena od 39,99 zł

Ile powinna trwać gra wstępna?

Pamiętaj, że nie ma jednoznacznej reguły ile powinna trwać wasza gra wstępna. Są dni kiedy będzie ona trwała cały dzień i wieczorem doprowadzi was do namiętnych chwil, ale są dni kiedy gra wstępna trwa 15 minut i to też jest okej.

Najważniejsze żebyście słuchali siebie, rozmawiali o tym czego w danym dniu potrzebujecie i jak chcecie, aby wyglądał seks. 

Są pary, które zawsze preferują dłuższą grę wstępną, ale też takie, które tego nie potrzebują lub nie lubią. Jednak najczęściej jest to zależne od waszego nastroju, poziomu zmęczenia i indywidualnych preferencji każdego z was.   

Jeśli wolicie krótszą grę wstępną możecie ją urozmaicić np. masażem z użyciem olejków do masażu erotycznego. Jak wygląda takie rozpoczęcie? Jest to tak naprawdę masaż całego ciała z uwzględnieniem stref erogennych Twojego partnera/ partnerki. Taki masaż może być również bardzo przyjemny dla Ciebie. Zaangażuj się w wykonywanie go wszystkimi zmysłami:

 • Zamknij oczy
 • Skup się na dotyku, na tym co czujesz
 • Poczuj, jaka jest temperatura ciała partnera/ki
 • Zastanów się, jakie czujesz zapachy
 • Poczuj, jaki jest smak ciała partnera/ki 
 • Skup się na delikatnych dźwiękach, które możesz usłyszeć
 • Zmieniaj siłę nacisku czy kierunek ruchów swoich dłoni
 • Współodczuwaj przyjemność 

Masaż może trwać kilka minut, ale potrafi naprawdę dużo zmienić!

Wykorzystaj do niego zapachowe świecie i olejki aromatyczne, które dodatkowo pobudzą wasze zmysły i spotęgują doznania. Możesz wybrać np. świecę do masażu Yesha Czar Magnolii.

 1. Yesha Czar Magnolii
  świeca do masażu
  Cena od 45,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jeśli wolisz olejki, wypróbuj np. Cannabotech Bliss Relaxing Massage. Ma świeży, eukaliptusowy zapach oraz doskonałe właściwości rozluźniające ciało i umysł. 

 1. Cannabotech Bliss Relaxing Massage Oil Relaksujący Olejek Do Masażu
  kosmetyk zawierający olej CBD i grzyby funkcjonalne
  Cena od 89,99 zł Cena regularna 99,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Pomysły na grę wstępną

 • Gadżety erotyczne

Gra wstępna może być również urozmaicona użyciem gadżetów erotycznych, które pobudzą was jeszcze bardziej. Szczególnie polecam waszej uwadze nakładki wibracyjne, np. Unimil Pleasure Vibres. Pamiętaj tylko, że stymulacja do odpowiedniego rozpalenia waszych zmysłów czasem powinna trwać tylko krótką chwilę. Inaczej może zbyt szybko nie doprowadzić do orgazmu!

 1. Unimil Pleasure Vibres Nakładka Wibracyjna
  nakładka wibracyjna
  Cena od 19,29 zł Cena regularna 28,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 • Przebieranki

Jeśli nie jesteście fanami gadżetów erotycznych (do których zachęcam), to możecie swoją grę wstępną urozmaicić przebierankami. Może Twój partner ma jakąś fantazję i chciałby, aby dziś zajęła się nim seksowna pielęgniarka czy policjantka? Zapytaj go o to –  i w najmniej oczekiwanym momencie zaskocz go swoim strojem ! 

 • Stopniowe rozbieranie

Zdejmowanie po kolei poszczególnych elementy garderoby z ciała partnera/partnerki, jest świetnym pomysłem na podniesienie temperatury przed seksem.  

 • Taniec

Dobra gra wstępna to też muzyka i wspólny taniec! Na pewno macie swoje ulubione kawałki, które kojarzą wam się z przyjemnymi i beztroskimi chwilami. Warto wybrać utwór o relaksującym tempie, który sprzyja tworzeniu się atmosfery bliskości i namiętności. Kto nie ma dreszczy przy piosence „Perfect” Eda Sheerana? No właśnie! 

Do tego dodaj przygaszone światło, aromatyczne świece, a wspólny, zmysłowy taniec będzie stanowił idealną grę wstępną do namiętnego stosunku. 

 • Wspólny prysznic

Nie możemy zapomnieć o klasycznym, ale wciąż pełniącym funkcję idealnej gry wstępnej wspólnym prysznicu! Zaproponuj dzisiaj umycie pleców swojemu partnerowi/ partnerce i sprawdź, co się wydarzy! 

 

Jak widzisz pomysłów na rozgrzanie partnera/ki jest wiele. Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie sposoby i produkty znacznie umilą wam ten wspólny czas!

Gra wstępna – porady

Przede wszystkim dostosujcie grę wstępną do siebie i swoich potrzeb:

 • Rozmawiajcie o swoich fantazjach i pragnieniach
 • Eksperymentujcie z różnymi formami gry wstępnej i wybierzcie dla siebie te najlepsze
 • Nie bójcie się korzystać z gadżetów erotycznych 
 • Zaangażujcie się w grę wstępną wszystkimi swoimi zmysłami 
 • Stawiajcie na jakość, a nie na ilość 

Dobra gra wstępna to taka, w której wy czujecie się komfortowo i jest wam przyjemnie. Jeśli znasz partnera i wiesz, co lubi i co zawsze na niego działa, nie ma w tym nic złego, aby skorzystać ze sprawdzonych sposobów. 

Moje porady mają urozmaicić wasze życie seksualne i sprawić, że seks nie stanie się wyłącznie mechaniczną czynnością na rozładowanie napięcia i stresu po całym dniu. 

Co daje gra wstępna?

 • Większa satysfakcja seksualna obojga z partnerów
 • Większa radość z nadchodzącego stosunku
 • Większa częstotliwość stosunków – bo kto nie chciałby być częściej masowany?  
 • Większe doznania u obu stron w trakcie penetracji
 • Większa bliskość między partnerami
 • Większe wzajemne zrozumienie i zaufanie
 • Mniej rutyny w sypialni 

Powodów do wprowadzenia gry wstępnej jest chyba wystarczająco dużo. To jak, od czego zaczynacie? 

Źródła:

Raport Polpharmy Zbigniewa Izdebskiego nt. seksualności Polaków w Internecie, 2010.
Lew-Starowicz Z., Zdrowie seksualne Polaków, Medycyna po Dyplomie 2002; 11(7): 16-22.
Chodecka A. Seksualność mężczyzn w okresie wczesnej dorosłości. Seksuologia Polska 2007; 5(2): 57-65.
Kaźmierczak, M., & Plopa, M. (2012). Komunikacja w bliskich związkach. Teoria i metoda badania [Communication in close relationships. Theory and research method]. Warszawa: Vizja Press & IT.


Autor Martyna Jadczak-Turyk Zobacz profil
Psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka CBT w trakcie szkolenia. Na co dzień przyjmuję pacjentów stacjonarnie i online. Swoje doświadczenie zdobywała podczas licznych staży i szkoleń. Aktywnie prowadzi social media o zdrowiu psychicznym @przyjaznypsycholog oraz stronę internetową www.przyjaznypsycholog.pl.
Następny wpis
Jak prawidłowo palić świece sojowe? Wszystko, co warto wiedzieć Czytaj więcej