colostrum na wzrost włosów

Jak za pomocą colostrum można stymulować wzrost włosów i dbać o skórę głowy?

Colostrum jest substancją o bardzo szerokim zastosowaniu. Możesz odnotowywać korzyści płynące z regularnego stosowania preparatów z tą substancją również w obrębie zdrowia skóry głowy i włosów. Dbając o kondycję skóry, o właściwy mikrobiom, możesz zapewnić swojej skórze nie tylko utrzymanie zdrowej kondycji, ale także regenerację po wystąpieniu czynników wpływających na pogorszenie jej stanu. Co istotne, dzieje się to przy braku występowania efektów ubocznych!

Czym jest Colostrum? 

Colostrum, zwane również pierwszym mlekiem, jest płynem ustrojowym wytwarzanym przez ssaki zaraz po urodzeniu dziecka. Ze względu na funkcję ochrony noworodków, a także wspomaganie ich wzrostu, jest niezwykle bogaty w wiele składników odżywczych i innych cennych substancji. W składzie siary są bioaktywne składniki, m.in., takie jak immunoglobuliny, cytokiny, matczyne komórki odpornościowe, laktoferyna, czynniki wzrostu, czy oligosacharydy.

Zastosowanie colostrum

Zadaniem siary jest wpływ na jak najzdrowszy rozwój noworodków, ale może być również stosowana w innych fazach życia (przez osoby dorosłe). Colostrum ma właściwości odżywcze, ale też energetyczne i ochronne. Stąd tak szerokie zastosowanie tej substancji w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Obecnie substancja ta jest również używana w pielęgnacji skóry głowy i włosów. I w tym zakresie ma ona wielotorowe zastosowanie. Warto przyjrzeć się jego działaniu z perspektywy dwóch poziomów pielęgnacji w trychologii: dbania o mikrobiom różnych typów skóry głowy oraz o wsparcia środowiska wzrostu włosów.

Wpływ colostrum na wzrost włosów 

Colostrum może wesprzeć wzrost włosów na kilka sposobów. Dzięki dużej zawartości czynników wzrostu stymuluje proliferację komórek macierzystych mieszków włosowych, co może uczestniczyć w procesie odrastania włosów.

Co więcej, jedno z przeprowadzonych badań pozwoliło stwierdzić, iż siara ma wpływ na hamowanie aktywności DHT, czyli dihydrotestosteronu (aktywnej formy testosteronu)[1]. DHT odkrywa kluczową rolę w procesie utraty włosów na tle androgenowym u kobiet i u mężczyzn (zakola i poszerzający się przedziałek). Jak się okazuje colostrum może przeciwdziałać zatrzymaniu cyklu komórkowego (na skutek działania DHT) i wspomóc odrost włosów. W przeprowadzonym badaniu podkreśla się, iż oprócz ogólnej poprawy funkcji mieszków włosowych, jest jeszcze jeden ważny aspekt, który powinien zwrócić uwagę. A dokładniej fakt, iż egzosomy pochodzące z mleka mogą uczestniczyć także w regeneracji i kontroli stanów zapalnych, a także w gojeniu ran, jak i tworzeniu tkanki bliznowatej. Jednak to warto byłoby poprzeć kolejnymi badaniami w tym zakresie, szczególnie w przypadku stosowania colostrum w różnych typach utraty włosów (łysienie androgenowe, telogenowe, bliznowaciejące).

Zastosowanie colostrum w pielęgnacji skóry głowy

Ze względu na właściwości ochronne i odżywcze, colostrum może być stosowane praktycznie w przypadku każdego typu skóry głowy (sucha, tłusta, wrażliwa i normalna). Największe efekty obserwuje się w przypadku posiadania skóry suchej, oraz wrażliwej. Można wnioskować, iż to między innymi dzięki zawartości czynników wzrostu, cytokin, a także heterogennej populacji komórek (komórek macierzystych, bakterii probiotycznych), preparaty z siarą bydlęcą mogą pomóc w przypadku posiadania problemów: przesuszonej skóry głowy, ściągniętej (uczucie napięcia), uwrażliwionej (uczucie „bólu skóry głowy”, tzw. trichodynia), odwodnionej, w przypadku pieczenia i swędzenia skóry. Problemy te mogą się pojawić na skutek m.in. przejścia Covid-19, AZS, łuszczycy, niewłaściwej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, niewłaściwej diety, niewłaściwego nawadniania organizmu, braku ochrony przed promieniowaniem uv, łysienia i innych.

Co istotne, w przypadku przewlekłych problemów skórnych (AZS, łysienie) nie ma przeciwskazań do ciągłego stosowania substancji. Stąd colostrum jest również zalecane do stosowania w przypadku skóry głowy normalnej, w celu utrzymania zdrowego mikrobiomu, a tym samym jak najlepszego środowiska do wzrostu włosów.

Jakie produkty do włosów zawierają colostrum?

Obecnie wykorzystuje się substancję w m.in. preparatach do użytku zewnętrznego, czyli w szamponie, masce i serum. Ma to na celu stworzyć pełną rutynę pielęgnacyjną, której każdy etap wspiera dobroczynne działanie siary bydlęcej. Dzięki temu możesz zadbać o zdrowy mikrobiom skóry głowy, co pozwoli w dalszej konsekwencji na jak najlepszy wzrost włosów.

Jak stosować kosmetyki zawierające colostrum?

Jeśli posiadasz skórę normalną, suchą, wrażliwą, ze skłonnościami do łupieżu, łuszczycy, AZS, zacznij swoją rutynę pielęgnacyjną z szamponem z colostrum. Pamiętaj, aby zrobić tzw. podwójne mycie, czyli nakładasz szampon dwukrotnie, na czas około kilku minut. Dlaczego? Pierwsze mycie pozwoli wniknąć w cząsteczki zanieczyszczeń na powierzchni skóry, a drugie pozwoli je skutecznie usunąć i odpowiednio rozpocząć proces odżywienia skóry głowy.

 1. Szampon Z Colostrum Genactiv
  szampon przeciw wypadaniu włosów
  Cena od 70,99 zł Cena regularna 82,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Aby utrzymać odpowiednią warstwę hydro-lipidową skóry, czyli wodno-tłuszczową (dzięki temu niwelujemy problemy skórne, jak i pozwalamy na zdrowy wzrost włosów), nałóż na skórę głowy i włosy maskę z colostrum. Co ciekawe, maska ta pozwala na podwójne działanie, nie tylko nawilżając skórę, ale także i łodygę włosa. Stosując maskę z siarą nie musisz się odnosić do ogólnej zasady nakładania masek i odżywek 15 cm od skóry głowy. W tym przypadku, działanie tej substancji pozwala na utrzymanie nawilżenia zarówno na poziomie skóry, jak i martwej struktury łodygi włosa.

 1. Maska Z Colostrum Genactiv
  maska do włosów
  Cena od 115,99 zł Cena regularna 144,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Całą procedurę pielęgnacyjną dokończ przy użyciu skoncentrowanego serum z colostrum. Możesz je nakładać na problematyczną skórę (sucha, swędząca, ściągnięta) codziennie, podobnie jak w przypadku posiadania skóry normalnej, ale w celu wsparcia jak najlepszego środowiska wzrostu włosów. Preparat pozostawiasz bez spłukiwania. Aby podtrzymać efekty kuracji możesz stosować preparat co drugi dzień po czasie uzyskania oczekiwanych efektów (nawilżenie skóry, wzrost włosów).

 1. Serum Z Colostrum Genactiv
  serum do włosów
  Cena od 129,99 zł Cena regularna 145,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Artykuł powstał we współpracy z marką Genactiv.

Źródła:

Formation of Colostrum with a High Concentration of Immunoglobulin by the Dam, [w:] Veterinary medicine: A Textbook of the Diseases of Cattle, Horses, Sheep, Pigs and Goats (Eleventh Edition), eds. Peter D. Constable, Kenneth W. Hinchcliff , Stanley H. Done, Walter Grünberg, O.M. Radostits, St. Louis 2017.

Kim Hyosuk, Jang Yeongji, Kim Eun Hye, Jang Hochung, Cho Haeun, Han Geonhee, Song Hyun Kyu, Kim Sun Hwa, Yang Yoosoo, Potential of Colostrum-Derived Exosomes for Promoting Hair Regeneration Through the Transition From Telogen to Anagen Phase, „Frontiers in Cell and Developmental Biology” 2022, Vol. 10, doi: 10.3389/fcell.2022.815205.

Puppel Kamila, Gołębiewski Marcin, Grodkowski Grzegorz, Slósarz Jan, Kunowska-Slósarz Małgorzata, Solarczyk Paweł, Łukasiewicz Monika, Balcerak Marek, Przysucha Tomasz, Composition and Factors Affecting Quality of Bovine Colostrum: A Review, „Animals” 2019, Vol. 9(12), doi: 10.3390/ani9121070.

Kovacs Daniel, Maresca Vittoria, Flori Enrica, Mastrofrancesco Arianna, Picardo Mauro, Cardinali Giorgia, Bovine Colostrum Induces the Differentiation of Human Primary Keratinocytes, „The FASEB Journal” 2020, Vol, 34, No. 5, https://doi.org/10.1096/fj.201900103RRR.

Następny wpis
Koniec z łupieżem – raz na zawsze! Czytaj więcej