metoda kubeczkowa mycia wlosow

Na czym polega kubeczkowa metoda mycia włosów?

Metoda kubeczkowa mycia włosów to prosty sposób mycia włosów, który gwarantuje nie tylko oszczędność szamponu, ale także oczyszczenie skóry głowy bez podrażnień i przesuszeń. Nie bez powodu jest hitem wśród włosomaniaczek!

Mycie włosów metodą kubeczkową jest proste i bardzo praktyczne. W dużym skrócie - polega na myciu skóry głowy i włosów wytworzoną wcześniej pianą. Ten sposób jest ekologiczny i ma wiele zalet zarówno dla skóry głowy, jak i samych włosów. Jak mówi nasz ekspert, sprawdzi się szczególnie u posiadaczy wrażliwej skóry głowy.

RADA EKSPERTA

Kubeczkowa metoda mycia włosów sprawdzi się idealnie u osób, które mają problem z rozczesywaniem włosów oraz wrażliwą skórę głowy. U osób, których włosy przetłuszczają się u nasady, dobrym rozwiązaniem jest zaaplikowanie szamponu na nasadę włosów, natomiast na końce zaleca się użycie samej rozcieńczonej wcześniej piany, aby delikatnie oczyściła włosy na długości

- mówi fryzjer, Kamil Biardzki.

Metoda kubeczkowa mycia włosów

Metoda kubeczkowa mycia włosów może zastąpić standardowy sposób mycia włosów. Zamiast aplikować szampon do włosów bezpośrednio na skalp, jego niewielką ilość wlej do kubeczka lub innego wysokiego pojemnika (dobrze sprawdzi się tu także zwykły słoik). Następnie dolej wody (na jedną pompkę szamponu około 200 ml) i mieszaj do połączenia się składników oraz utworzenia lekkiej piany. Gotowy roztwór rozlej na zmoczonych wcześniej włosach i wmasuj w nie szampon. Dzięki metodzie kubeczkowej, czyli wcześniejszemu spienieniu kosmetyku w kubku, użyjesz go nawet o połowę mniej. 

Metodę kubeczkową lubią szczególnie osoby, które zdecydowały się zmienić płynny szampon do włosów na szampon w kostce. Mały kawałek szamponu wystarczy wrzucić do kubka i dokładnie go spienić, a następnie wylać roztwór na włosy. W ten sposób unikniesz tarcia kostką o włosy lub o ręce.

Możesz także zaopatrzyć się w specjalny kubek do metody kubeczkowej, który lepiej i szybciej wydobędzie gęstą, myjącą pianę z szamponu. Na początek jednak doskonale sprawdzi się kubek z przykrywką lub zakręcany słoik. 

Na jakich włosach sprawdzi się metoda kubeczkowa?

Kubeczkowa metoda mycia włosów tak naprawdę sprawdzi się u każdego. Skutecznie oczyści skalp i pasma, niezależnie od tego, czy są suche, czy mają tendencję do przetłuszczania się. Szczególnie jednak skorzystają na niej posiadacze wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień skóry głowy. Metoda kubeczkowa powoduje także mniejsze problemy z plątaniem się włosów, co docenią osoby, którym po umyciu ciężko rozczesać pasma.

Zalety kubeczkowej metody mycia włosów

Metoda kubeczkowa mycia włosów ma wiele plusów. Oprócz oszczędności szamponu do włosów są to:

 • mniejsze ryzyko podrażnienia skóry głowy,
 • mniej przesuszone pasma na długości,
 • brak plątania się włosów,
 • wydobycie piany w naturalnych szamponach bez detergentów.

Jaki szampon do metody kubeczkowej?

Każdy szampon sprawdzi się stosowany w metodzie kubeczkowej mycia włosów. Warto jednak wypróbować ją ze wspomnianymi wcześniej szamponami w kostce, na przykład z uniwersalnym szamponem w kostce Mydlarnia Cztery Szpaki. Choć szampon do włosów w kostce Foamie You`re Adorabowl sam w sobie dobrze się pieni, również warto wypróbować go w metodzie kubeczkowej. Podobnie jak z szamponem w kostce Klorane o słodkim zapachu mango.

 1. Klorane Mango
  szampon do włosów w kostce
  Cena od 42,99 zł Cena regularna 64,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Metoda kubeczkowa działa także z naturalnymi szamponami, które z reguły słabo się pienią ze względu na małą ilość substancji powierzchniowo czynnych (czyli tworzących efektowną pianę). Efekt czyszczący będzie podobny, ale dzięki pianie będzie nam łatwiej rozprowadzić kosmetyk na włosach. Dobrym przykładem będzie tu Anwen Pomarańcza i Bergamotka, który bazuje na naturalnych detergentach. W metodzie kubeczkowej sprawdzi się także naturalny szampon Yope Wood Drzewo Oliwne, Biała Herbata i Bazylia o łagodnej bazie myjącej. Inny wart uwagi kosmetyk to NaturalME Natural Hair Line, łagodny szampon z wyciągiem z ryżu, przeznaczony do codziennego stosowania.

Kolejny rodzaj szamponów to mocne szampony oczyszczające. Dzięki metodzie kubeczkowej mycia włosów nie podrażnią nadmiernie skóry głowy i jej nie przesuszą, ale wykonają to co trzeba - zdejmą nadbudowane na pasmach zabrudzenia i resztki kosmetyków do stylizacji pasm. Dobrym szamponem oczyszczającym, który warto wykorzystać w metodzie kubeczkowej mycia włosów jest Nivea Hair Care Głęboko Oczyszczający szampon micelarny. Warto wypróbować w tej metodzie także Elseve Fibralogy, aby nadać pasmom objętości.

 1. Yope Wood Drzewo Oliwne, Biała Herbata i Bazylia
  szampon do włosów
  Cena od 14,99 zł Cena regularna 24,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Ruszyła kolejna edycja Super-Box! Kup pudełko pełne kosmetyków i zaoszczędź nawet 150 zł! Czytaj więcej