niacynamid skutki uboczne

Niacynamid - czy może podrażniać? Wszystko o stężeniach i skutkach ubocznych [RADY EKSPERTA]

Mimo teoretycznie niskiego potencjału drażniącego bywa, że niacynamid wprowadzony do pielęgnacji powoduje przesuszenie, podrażnienie, a nawet zaostrzenie stanów zapalnych. Dlaczego tak się dzieje? Czy stosowanie niacynamidu ma skutki uboczne? Na te pytania odpowie nasz ekspert, kosmetolog - Natalia Stafiej.

Nie da się ukryć, że niacynamid zyskał ogromną sławę na przestrzeni ostatnich lat. Preparaty z wykorzystaniem pochodnej witaminy B3 (czyli niacynamidu) w pewnym momencie zdominowały rynek kosmetyczny. Jego popularność ma swoje uzasadnienie - nie da się ukryć, że niacynamid ma wiele cennych właściwości. Aby niacynamid przyniósł efekty na skórze należy stosować go umiejętnie - w innym razie nabawimy się podrażnień. 

Jak działa niacynamid?

Niacynamid jest prekursorem enzymów biorących udział w szlaku energetycznym każdej komórki naszego ciała, w tym skóry. W kontekście pielęgnacji jest istotnie ważny ze względu na wspieranie funkcji barierowych skóry. Konkretniej mówiąc, niacynamid stymuluje produkcje ceramidów, które uszczelniają komórki naskórka dzięki czemu staje się on odporniejszy i nieprzepuszczalny dla patogenów.

Dodatkowo, badania wykazały pozytywny wpływ na przebarwienia i ogólny koloryt skóry. Niacynamid ma zdolność do hamowania transportu barwnika melaniny do komórek naskórka. Dzięki temu nowe przebarwienia nie powstają, a stare ulegają rozjaśnieniu. Co ciekawe, witamina B3 jest odporna na działanie kwasów, zasad i światła, przez co cechuje ją wysoka stabilność.

Niacynamid jest także bardzo skuteczny przy terapii skór trądzikowych. Hamuje łojotok, działa antybakteryjnie przez co stanowi alternatywę dla leczenia antybiotykami. Łagodzi stany zapalne, a w połączeniu z właściwościami rozjaśniającymi minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych.

Jakie stężenie niacynamidu wybrać?

Jak unikać podrażnień podczas stosowania niacynamidu? Przede wszystkim należy podejść do wprowadzania niacynamidu jak do wprowadzania kwasu - zaczynać od małych stężeń, 2-3 razy w tygodniu i z zachowaniem odpowiedniej pielęgnacji regenerującej. Mówi się, że najlepsze działanie terapeutyczne niacynamidu widać, gdy jego stężenie nie przekracza 5%. Preparaty zawierające niacynamid na poziomie 2-3% można traktować jako preparaty o delikatnym działaniu i stosować co drugi dzień. Produkty o stężeniu ok. 5% najlepiej wprowadzać co 3 dni.

Odradza się natomiast stosowanie preparatów o stężeniu rzędu 10% i nawet więcej. Korzystne działanie pochodnej witaminy B3 widać nawet przy niskich stężeniach, a stosowanie preparatów o wysokim stężeniu nie sprawi, że uzyskamy pożądane efekty szybciej i bardziej efektywnie. Możemy natomiast podrażnić skórę.

Niacynamid - podrażnienia i skutki uboczne 

Czytając o właściwościach niacynamidu można uznać, że to składnik idealny. Jednak im więcej pracuje z klientami w gabinecie tym częściej słyszę o podrażnieniach powstałych w skutek stosowania niacynamidu. Skąd się to bierze i jak temu zapobiec?

Niacynamid z punktu chemicznego jest połączeniem kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Kwas nikotynowy wykazuje fantastyczne działanie lecznicze, zarówno w kosmetologii, jak i różnych dziedzinach medycyny. Kwas nikotynowy wykazuje podobne właściwości jak niacynamid, jednak ma znacznie silniejsze działania drażniące i właśnie z tych przyczyn wyodrębniono niacynamid. Jednak mimo wszystko należy pamiętać, że sam niacynamid zawiera w sobie kwas nikotynowy i to właśnie jego obecność, przy nieodpowiednim stosowaniu w nieodpowiednim stężeniu może podrażniać.

CIEKAWOSTKA
 
Co ciekawe, niacynamid można stosować nie tylko zewnętrznie, ale także w postaci suplementu. Dzięki temu wzmocnimy skórę od środka, a warto pamiętać, że najlepsze dla naszej skóry dostarczamy właśnie przez pożywienie czy ewentualną suplementacje. Niacynamid w formie suplementu można włączyć do kuracji przeciwtrądzikowej lub przeciwstarzeniowej. Zanim jednak zdecydujemy się wprowadzić witaminę B3 do suplementacji, należy oznaczyć ją laboratoryjnie, ponieważ każdy nadmiar, jak i niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dla jakiej skóry niacynamid będzie najlepszy?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że każda skóra jest inna i nie każda musi się polubić z niacynamidem. Zanim wprowadzimy go do pielęgnacji należy sobie zadać podstawowe pytanie - w jakim celu chcemy go w swojej kosmetyczce? Należy sobie przypomnieć, że niacynamid to substancja stymulująca, a każdy produkt, który działa stymulująco może nie polubić się ze skórami skrajnie suchymi i uszkodzonymi. W takim wypadku najlepiej jest najpierw odbudować skórę, a dopiero później zdecydować się na wprowadzenie niacynamidu.

Z obserwacji w pracy z klientami mogę powiedzieć, że mimo fantastycznych właściwości pobudzających produkcję ceramidów, niacynamid jednak najlepiej sprawdzi się przy skórach tłustych, trądzikowych, szczególnie ze zmianami ropnymi i zapalnymi. Skóry suche różnie reagują na niacynamid i nie ma nic złego w tym, że komuś on może nie służyć. Często jednak te negatywne odczucia wynikają ze stosowania preparatów o zbyt wysokim stężeniu i zbyt częstym użytkowaniu.

Kosmetyki z niacynamidem dla początkujących

Nasz ekspert przygotował zestawienie produktów z niacynamidem, które nie wywołają podrażnień. We wszystkich poniższych kosmetykach stężenie niacynamidu nei jest wyższe niż 5%.

To produkt o stężeniu niacynamidu o wartości 5% -  to dość wysokie stężenie, ale nie niesie ryzyka podrażnień. Wodnista konsystencja sprawia, że to dobry preparat dla osób z problemami skórnymi. Producent sugeruje, aby produkt stosować solo, jako serum na suchą skórę lub wymieszać z kremem. Druga opcja może być dobra dla osób, które mają dość wrażliwe i suche skóry. Należy jednak pamiętać, aby serum wprowadzać stopniowo i nie używać go codziennie, a np. 3 razy w tygodniu.

 1. SVR B3 5% Ampoule Hydra
  serum do twarzy
  Cena od 134,99 zł Cena regularna 270,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Propozycja od marki Ducray to produkt dla osób ze skórą trądzikową z towarzyszącymi stanami zapalnymi. Dzięki opatentowanemu przez firmę składnikowi Myrtacine® niszczone są bakterie nasilające tworzenie się trądziku, a stany zapalne ulegają wyciszeniu. W składzie znajdziemy także witaminę PP (niacynę, od której wywodzi się niacynamid), która będzie koić i regulować wydzielanie sebum.

 1. Ducray Keracnyl PP+
  krem do twarzy
  Cena od 57,99 zł Cena regularna 92,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Często polecany przeze mnie produkt. Zawiera nie tylko niacynamid, ale także bardzo cenne kwasy omega, dzięki czemu ryzyko podrażnień zostaje zminimalizowane. To propozycja idealna dla skór problematycznych i lubiących matowe wykończenie. Szybko się wchłania, nie pozostawia filmu na skórze, a przy okazji fantastycznie redukuje stany zapalne na skórze.

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/uniwersalny-niacynamid,15432

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Perfumy dla dzieci - jakie wybrać dla chłopców i dziewczynek? Czytaj więcej