Twoja skóra nie ma jednolitego kolorytu i widzisz na niej wiele brązowych plamek? To prawdopodobnie przebarwienia - potrądzikowe lub posłoneczne. Ich usuwanie nie jest proste, ale stosując odpowiednie kosmetyki można je skutecznie rozjaśnić. O pielęgnacji skóry z przebarwieniami opowiada ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Emilia Błaszczyk.
Przebarwienia to ciemniejsze plamy widoczne na skórze, które charakteryzują się zaburzoną pracą melanocytów, czyli komórek barwnikowych, które produkują za dużo melaniny – barwnika skóry. Do powstania przebarwień dochodzi najczęściej pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce, ale nie jest to jedyna przyczyna.
Przyczyny powstawania przebarwień możemy podzielić na czynniki:
Wyróżnić możemy kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych:
Czasami przebarwienia powstają... z naszej winy. Aby uchronić się przed powstaniem przebarwień należy unikać:
Walka z przebarwieniami jest długa, a efektów nie można spodziewać się natychmiast. Kluczowe jest włączenie do pielęgnacji odpowiednich składników aktywnych. Z przebarwieniami pomóc mogą kosmetyki z następującymi substancjami:
Do najpopularniejszych zabiegów na przebarwienia należą:
Wszystkie zabiegi dobierane są indywidualnie przed osobę wykonującą zabieg, czyli lekarza lub kosmetologa. W zależności od intensywności i rodzaju przebarwień dobierane są konkretne zabiegi w gabinecie.
Preparatów na przebarwienia na rynku kosmetycznym jest wiele, ale te najbardziej skuteczne charakteryzują się składnikami, których działanie potwierdzają badania naukowe. Do takich preparatów należą dermokosmetyki, a konkretnie:
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Kapuścińska A., Nowak A.: Use of organic acids in acne and skin discolorations therapy. Postepy Hig Med Dosw 2015; 69: 374-383.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.