soczewki kontaktowe dla alergików

Soczewki dla alergików – jakie wybrać, na co uważać, kiedy warto z nich zrezygnować?

Noszenie soczewek kontaktowych jest wygodne i praktyczne. Korzystać z nich mogą również osoby cierpiące na alergie oczu, jednak z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Jak wybrać soczewki kontaktowe dla alergików? I kiedy lepiej z nich zrezygnować?

Na całym świecie na rozmaite alergie cierpi już 20–30 proc. populacji, a liczba chorych podwaja się z każdą dekadą. Biorąc pod uwagę fakt, że występowanie jednego rodzaju alergii sprzyja wystąpieniu kolejnej, zachorowalność na nie wzrasta. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat alergie tak się rozprzestrzenią, że dotyczyć będą już co drugiego Europejczyka.

Alergią, która ma szczególne znaczenie dla osób z wadami wzroku, jest alergiczne zapalenie spojówek, na które choruje ok. 10–50 proc. osób na świecie – w większości są to ludzie młodzi oraz dzieci. Na co uważać, wybierając odpowiednie soczewki dla alergików? Jak je wybierać? I kiedy warto jednak zrezygnować z ich noszenia?

Alergiczne zapalenie spojówek – co to jest i jakie są objawy?

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny spojówek, który pojawia się jako reakcja na kontakt z alergenem. W wyniku tego kontaktu w oku chorego wytwarzane są przeciwciała, których zadaniem jest zwalczenie alergenu.

Alergiczne zapalenie spojówek może być:

 • chorobą sezonową – jeśli alergenami są pyłki roślin wiatropylnych; objawy choroby pojawiają się co roku w określonym czasie pylenia roślin, na które dana osoba jest uczulona;
 • chorobą przewlekłą – jeśli alergenami są sierść, naskórek, wydzieliny zwierząt futerkowych (chomiki, świnki morskie, szczury, myszy, koty, rzadziej psy), kurz, roztocza lub pleśnie; objawy choroby są mniej dokuczliwe, lecz mogą trwać cały rok, nasilając się w przypadku kontaktu z dymem papierosowym, przy długotrwałym przebywaniu przy komputerze, a także w okresie grzewczym, gdy temperatura pomieszczenia wzrasta.

Do typowych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:

 • świąd oczu;
 • przekrwienie spojówek;
 • łzawienie;
 • obrzęk spojówek;
 • pieczenie powiek;
 • światłowstręt.

W przypadku zaobserwowania u siebie reakcji alergicznych należy przerwać kontakt z alergenem, przemyć oczy chłodną wodą lub specjalnym preparatem, np. sztucznymi łzami (bez konserwantów) albo roztworem soli fizjologicznej, a następnie zgłosić się do lekarza. Dalsze postępowanie jest zależne od decyzji alergologa.

Soczewki – jakie wybrać dla alergika?

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na korekcję wzroku za pomocą szkieł kontaktowych: są komfortowe, wygodne w użytkowaniu, nie zaparowują przy zmianie temperatury, znakomicie sprawdzają się podczas zajęć na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu, a także w przypadku kontaktów towarzyskich. Co jednak zrobić, gdy dana osoba cierpi na rozmaite alergie, a właśnie trwa nasilenie sezonu alergicznego? Odpowiedzią na potrzeby alergików z wadą wzroku są soczewki jednodniowe. Stosowanie ich minimalizuje ryzyko zbierania się na ich powierzchni alergenów, a co za tym idzie, niweluje dyskomfort odczuwany w trakcie korzystania w tej samej sytuacji z soczewek o dłuższym terminie użytkowania.

Jednodniowe soczewki kontaktowe mają tę dodatkową zaletę, że – z racji tego, że są wyrzucane po jednokrotnym użyciu – nie narażają oka na kontakt z płynami do pielęgnacji soczewek, zawierającymi czynniki dezynfekujące, które mogą podrażnić wrażliwe oko alergika.

Decydując się na korzystanie z soczewek jednodniowych w trakcie trwania sezonu alergicznego, warto również zwrócić uwagę na właściwe nawyki:

 • ograniczyć czas noszenia soczewek do kilku godzin dziennie, np. stosować je tylko podczas uprawiania sportu lub w czasie specjalnych spotkań;
 • wyrzucać soczewki zaraz po ich zdjęciu;
 • nawilżać oczy specjalnymi kroplami przepisanymi przez specjalistę;
 • unikać kontaktu z alergenem.

Kiedy warto zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych?

Sytuacją, w której bezwzględnie należy zrezygnować ze stosowania soczewek kontaktowych, jest zapalenie spojówek, szczególnie wtedy, gdy objawy są intensywne i dokuczliwe. Szkła kontaktowe mogą bowiem drażnić powierzchnię spojówki. Poza tym podczas trwania zapalenia w wydzielinie worka spojówkowego pojawiają się znaczne ilości białek, bakterii oraz złuszczonych komórek nabłonka. Doprowadzają one do spłaszczenia soczewek, co z kolei negatywnie wpływa na ich właściwości optyczne i zmniejsza przepuszczalność tlenu. W takiej sytuacji lepiej odłożyć soczewki kontaktowe i na czas trwania objawów alergii zastąpić je okularami.

W obecnych czasach wybór soczewek kontaktowych na rynku jest tak wielki, że nawet osoby cierpiące na alergie oczu znajdą soczewki idealne dla siebie. Najważniejsze to dokonać wyboru wraz z lekarzem specjalistą i przestrzegać zasad higieny, żeby alergeny nie dostawały się do oka.

Soczewki jednodniowe najlepsze dla alergików:

 1. Soflens Daily Disposable
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 66,99 zł Cena regularna 77,99 zł
 2. Dailies Aqua Comfort Plus
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 89,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Acuvue Oasys 1-Day
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 119,99 zł
 4. 1-Day Acuvue Moist
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 96,99 zł
Następny wpis
Wszystko o soczewkach kontaktowych. Kto może ich używać, na co uważać i czy należy je nosić w ciąży? Czytaj więcej