soczewki kontaktowe dla alergików

Soczewki dla alergików – jakie wybrać, na co uważać, kiedy warto z nich zrezygnować?

Noszenie soczewek kontaktowych jest wygodne i praktyczne. Korzystać z nich mogą również osoby cierpiące na alergie oczu, jednak z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Jak wybrać soczewki kontaktowe dla alergików? I kiedy lepiej z nich zrezygnować?

Na całym świecie na rozmaite alergie cierpi już 20–30 proc. populacji, a liczba chorych podwaja się z każdą dekadą. Biorąc pod uwagę fakt, że występowanie jednego rodzaju alergii sprzyja wystąpieniu kolejnej, zachorowalność na nie wzrasta. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat alergie tak się rozprzestrzenią, że dotyczyć będą już co drugiego Europejczyka.

Alergią, która ma szczególne znaczenie dla osób z wadami wzroku, jest alergiczne zapalenie spojówek, na które choruje ok. 10–50 proc. osób na świecie – w większości są to ludzie młodzi oraz dzieci. Na co uważać, wybierając odpowiednie soczewki dla alergików? Jak je wybierać? I kiedy warto jednak zrezygnować z ich noszenia?

Alergiczne zapalenie spojówek – co to jest i jakie są objawy?

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny spojówek, który pojawia się jako reakcja na kontakt z alergenem. W wyniku tego kontaktu w oku chorego wytwarzane są przeciwciała, których zadaniem jest zwalczenie alergenu.

Alergiczne zapalenie spojówek może być:

 • chorobą sezonową – jeśli alergenami są pyłki roślin wiatropylnych; objawy choroby pojawiają się co roku w określonym czasie pylenia roślin, na które dana osoba jest uczulona;
 • chorobą przewlekłą – jeśli alergenami są sierść, naskórek, wydzieliny zwierząt futerkowych (chomiki, świnki morskie, szczury, myszy, koty, rzadziej psy), kurz, roztocza lub pleśnie; objawy choroby są mniej dokuczliwe, lecz mogą trwać cały rok, nasilając się w przypadku kontaktu z dymem papierosowym, przy długotrwałym przebywaniu przy komputerze, a także w okresie grzewczym, gdy temperatura pomieszczenia wzrasta.

Do typowych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:

 • świąd oczu;
 • przekrwienie spojówek;
 • łzawienie;
 • obrzęk spojówek;
 • pieczenie powiek;
 • światłowstręt.

W przypadku zaobserwowania u siebie reakcji alergicznych należy przerwać kontakt z alergenem, przemyć oczy chłodną wodą lub specjalnym preparatem, np. sztucznymi łzami (bez konserwantów) albo roztworem soli fizjologicznej, a następnie zgłosić się do lekarza. Dalsze postępowanie jest zależne od decyzji alergologa.

Soczewki – jakie wybrać dla alergika?

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na korekcję wzroku za pomocą szkieł kontaktowych: są komfortowe, wygodne w użytkowaniu, nie zaparowują przy zmianie temperatury, znakomicie sprawdzają się podczas zajęć na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu, a także w przypadku kontaktów towarzyskich. Co jednak zrobić, gdy dana osoba cierpi na rozmaite alergie, a właśnie trwa nasilenie sezonu alergicznego? Odpowiedzią na potrzeby alergików z wadą wzroku są soczewki jednodniowe. Stosowanie ich minimalizuje ryzyko zbierania się na ich powierzchni alergenów, a co za tym idzie, niweluje dyskomfort odczuwany w trakcie korzystania w tej samej sytuacji z soczewek o dłuższym terminie użytkowania.

Jednodniowe soczewki kontaktowe mają tę dodatkową zaletę, że – z racji tego, że są wyrzucane po jednokrotnym użyciu – nie narażają oka na kontakt z płynami do pielęgnacji soczewek, zawierającymi czynniki dezynfekujące, które mogą podrażnić wrażliwe oko alergika.

Decydując się na korzystanie z soczewek jednodniowych w trakcie trwania sezonu alergicznego, warto również zwrócić uwagę na właściwe nawyki:

 • ograniczyć czas noszenia soczewek do kilku godzin dziennie, np. stosować je tylko podczas uprawiania sportu lub w czasie specjalnych spotkań;
 • wyrzucać soczewki zaraz po ich zdjęciu;
 • nawilżać oczy specjalnymi kroplami przepisanymi przez specjalistę;
 • unikać kontaktu z alergenem.

Kiedy warto zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych?

Sytuacją, w której bezwzględnie należy zrezygnować ze stosowania soczewek kontaktowych, jest zapalenie spojówek, szczególnie wtedy, gdy objawy są intensywne i dokuczliwe. Szkła kontaktowe mogą bowiem drażnić powierzchnię spojówki. Poza tym podczas trwania zapalenia w wydzielinie worka spojówkowego pojawiają się znaczne ilości białek, bakterii oraz złuszczonych komórek nabłonka. Doprowadzają one do spłaszczenia soczewek, co z kolei negatywnie wpływa na ich właściwości optyczne i zmniejsza przepuszczalność tlenu. W takiej sytuacji lepiej odłożyć soczewki kontaktowe i na czas trwania objawów alergii zastąpić je okularami.

W obecnych czasach wybór soczewek kontaktowych na rynku jest tak wielki, że nawet osoby cierpiące na alergie oczu znajdą soczewki idealne dla siebie. Najważniejsze to dokonać wyboru wraz z lekarzem specjalistą i przestrzegać zasad higieny, żeby alergeny nie dostawały się do oka.

Soczewki jednodniowe najlepsze dla alergików:

 1. Soflens Daily Disposable
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 56,99 zł Cena regularna 77,99 zł
 2. Dailies Aqua Comfort Plus
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 74,99 zł Cena regularna 89,99 zł
  Najniższa cena:  74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Acuvue Oasys 1-Day
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 103,99 zł Cena regularna 119,99 zł
 4. 1-Day Acuvue Moist
  soczewki kontaktowe jednodniowe
  Cena od 83,99 zł Cena regularna 96,99 zł
Następny wpis
Wszystko o soczewkach kontaktowych. Kto może ich używać, na co uważać i czy należy je nosić w ciąży? Czytaj więcej