TOP 5 kosmetyków z kwasem hialuronowym

TOP 5 kosmetyków z kwasem hialuronowym

Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w kosmetyce? Co należy o nim wiedzieć i jakich preparatów szukać? Temat przybliży nam ekspert Super-Pharm – kosmetolog, Natalia Stafiej.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, której zadaniem jest wiązaniem wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż do 250 cząsteczek wody. Dzięki tej substancji nasza skóra zatrzymuje nawilżenie, jest jędrna i elastyczna.

Rola kwasu hialuronowego

Skoro już wiadomo, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie to oznacza, że jest w nim syntetyzowany. Tłumacząc dokładniej - syntetyzowany jest w naszych błonach komórkowych. To oznacza, że im więcej komórek budujących naszą skórę posiadamy, tym więcej kwasu hialuronowego w niej występuje. Wraz z upływem lat liczba nowych komórek zmniejsza się, a zwiększa liczba starych, które zostają poddane „utylizacji”. To prowadzi do zmniejszenia ilości kwasu hialuronowego, a w konsekwencji do utraty jędrności, powstawania zmarszczek i opadu owalu twarzy.

Naturalną drogą do zapewnienia sobie jak największej ilości kwasu hialuronowego jest używanie odpowiednich kosmetyków oraz stosowanie odpowiedniej diety. Ważny są także styl życia i aktywność fizyczna.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy dzieli się na kilka rodzajów. Warto zwrócić na to uwagę kiedy wybieramy kosmetyk gwarantujący nam maksymalne nawilżenie. W kosmetykach znajdziemy 3 rodzaje kwasu hialuronowego:

 • Kwas hialuronowy niskocząsteczkowy

Na ten rodzaj kwasu powinniśmy zwracać największą uwagę wybierając produkty do stosowania na skórę. Dzięki małej cząsteczce potrafi głębiej penetrować przez naskórek niż kwas o średniej czy wielkiej cząsteczce. Szczególnie wysoką skuteczność w przenikaniu i zwiększania nawilżenia można zauważyć, gdy kwas hialuronowy zostanie zamknięty w nośnikach liposomowych lub umieszczony w kosmetyku z innymi promotorami przenikania. Warto czytać o technologii jaką zastosował producent podczas tworzenia produktu, bo od tego zależy głębokość penetracji kwasu hialuronowego. 

 • Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy

To rodzaj kwasu, który łączy się zarówno z kwasem niskocząsteczkowym, jak i wielkocząsteczkowym. W połączeniu z niskocząsteczkowym tworzy lepsze kompleksy nawilżające, nie przenika przez skórę, ale zostaje na naskórku zapewniając lekką powłokę chroniącą przed utratą nawilżenia. W połączeniu z kwasem wielkocząsteczkowym wykorzystuje się go najczęściej w medycynie estetycznej, podając go pod skórę w formie koktajli do mezoterapii igłowej czy w wypełniaczach. 

 • Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy

Jak już wyżej wspomniano, kwas hialuronowy o największej cząsteczce wykorzystuje się zazwyczaj w medycynie estetycznej. Duże cząsteczki zgromadzone gęsto w preparacie służą do wypełniania zmarszczek czy ust. Rzadsze koktajle wykorzystuje się do mezoterapii igłowej i mikroigłowej w celu zwiększenia nawilżenia skóry. Ten rodzaj kwasu wykorzystuje się w kosmetykach tylko w celu powierzchniowego utrzymania nawilżenia i zapobiegania utracie wody z naskórka. Nie wykazuje on zdolności do penetracji wgłąb skóry.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym - dla kogo?

Zdecydowanie dla każdego! Każda skóra potrzebuje nawilżenia. Niedobór wody w skórze, (czyli utrata nawilżenia) będzie powodował utratę blasku, szybsze powstawanie zmarszczek, a w przypadku skrajnego przesuszenia nasilenie wydzielania sebum. O odpowiedni poziom nawilżenia powinni dbać wszyscy, szczególnie osoby narażone na przesuszenie. Do takich osób można zaliczyć osoby w trakcie kuracji dermatologicznych, systematycznie stosujących retinoidy i kwasy oraz z niedoczynnością tarczycy.

Najlepsze kosmetyki z kwasem hialuronowym 

Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym warto przetesować? Oto 5 produktów rekomendowanych przez kosmetologa.

Marka La Roche-Posay słynie z własnych patentów i nowoczesnych technologii poprawiających wydajność i skuteczność produktów. W serum Hyalu B5 znajdziemy nisko i wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy. Dzięki temu skóra jest nawilżona od wewnątrz, a warstwa wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego zapobiega utracie wody. Dodatkowo serum jest bogate w witaminę B5, czyli pantenol. Pantenol słynie z właściwości łagodzących. W składzie mamy także madekasozyd, który koi i wzmacnia działanie dwóch głównych składników produktu. Efekt po użyciu serum? Skóra jest dogłębnie nawilżona, wygładzona i zregenerowana.

 1. La Roche-Posay Hyalu B5
  serum do twarzy
  Cena od 133,99 zł Normalna cena 206,99 zł

Świetne serum do twarzy dedykowane dla osób ze skórą wrażliwą i starzejącą się. Głównym składnikiem produktu jest kwas hialuronowy o małej cząsteczce w stężeniu 1%, który dociera do głębokich warstw skóry oraz kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy 0,5%, który zadziała wygładzająco. Dodatkowo znajdziemy w serum witaminę Cg o działaniu antyoksydacyjnym oraz wodę wulkaniczną z Vichy. 

Już po pierwszym użyciu serum skóra jest widocznie nawilżona, odzyskuje elastyczność i sprężystość. Po około 6 tygodniach stosowania pierwsze zmarszczki zostają zredukowane. To zatem idealny produkt dla osób walczących z pierwszymi oznakami starzenia. 

 1. Vichy Liftactiv Supreme H.A. Epidermic Filler
  serum do twarzy
  Cena od 134,99 zł Normalna cena 202,99 zł

Kosmetyk, w którym kwas hialuronowy został zamknięty we wspomnianych wcześniej nośnikach liposomowych. Nośniki liposomowe to rewolucja w produkcji kosmetyków. Nie są zbyt drogie w wykorzystaniu, ale niezwykle skuteczne. Zapewniają głęboką penetrację zamkniętej w liposomie substancji aktywnej bez efektów ubocznych. Kwas hialuronowy zamknięty w nośniku liposomowym dociera do głębokich warstw skóry. W składzie produktu znajdziemy także ten wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, którego zadaniem jest ochrona skóry przed utratą nawilżenia od zewnątrz. 

 1. Dermash HA + Serum Podwójnego Kwasu Hialuronowego
  serum do twarzy
  Cena od 89,99 zł
  Ocena:
  0%
  (0)

Marka Nivea ostatnimi czasy wypuściła na rynek wiele ciekawych i bardzo dobrych nowości. Jedną z nich jest serum Cellular Hyaluron. W składzie znajdziemy 9% przenikalnego kwasu hialuronowego, ale nie tylko. Produkt jest warty uwagi ze względu na dużą zawartość cukrów, takich jak glukoza, która wykazują silne właściwości kojąco-nawilżające. Oprócz tego w składzie znajduje się bardzo silny antyoksydant, witamina młodości czyli witamina E. Serum będzie bardzo dobre do skór przesuszonych, normalnych i potrzebujących ukojenia.

 1. Nivea Cellular Hyaluron
  serum do twarzy
  Cena od 55,61 zł Normalna cena 59,99 zł
  Ocena:
  0%
  (0)

Budżetowa propozycja dla osób szukających ukojenia i nawilżenia. Serum marki Mixa zawiera kwas hialuronowy, niacynamid i pantenol, co zapewnia ukojenie, zniesienie uczucia dyskomfortu, ściągnięcia i podrażnienia. Warto trzymać ten produkt w lodówce, aby zmaksymalizować deklarowane efekty. Serum nada się do każdego rodzaju skóry, szczególnie w sezonie letnim jako produkt typu S.O.S przy poparzeniach słonecznych i podrażnieniach.

 1. Mixa Hyalurogel
  serum do twarzy
  Cena od 48,40 zł Normalna cena 49,99 zł

Źródła:

http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/index.pdf
Volpi N, Schiller J, Stern R, Soltes L. Role, metabolism, chemical modifications and applications of hyaluronan. Curr Med Chem 2009, 16:1718-1745.

Udostępnij
Następny wpis Jak chronić skórę przed słońcem w upalne dni? Czytaj więcej
Autor Natalia Stafiej
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.