kosmetyki na wągry

TOP 5 skutecznych kosmetyków na wągry [WYBÓR EKSPERTA]

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami to zmora wielu z nas. Problem najczęściej występuje w wieku nastoletnim, ale nie tylko. W dzisiejszym artykule nasz ekspert, kosmetolog - Natalia Stafiej wyjaśnia skąd się biorą wągry i jakie kosmetyki pomogą się ich pozbyć na dobre.

W języku medycznym, wągry to tak naprawdę zaskórniki otwarte. Zaskórniki zamknięte to te podskórne, z białym zabarwieniem, nastomiast otwarte mają ciemny kolor. Zaskórnik, zamknięty czy też otwarty to tak naprawdę sebum nagromadzone w ujściu mieszka włosowego. Ciemny kolor wągra wynika z utlenienia sebum, co prowadzi do zmiany barwy z jasnej na ciemną, często określaną jako czarną

Czym są wągry i jakie są przyczyny ich powstawania?

Przyczyn powstawania uciążliwych zaskórników otwartych (potocznie zwanych wągrami) jest wiele. Zaczynając od nieprawidłowej pielęgnacji kończąc na problemach hormonalnych. Jeśli problem dotyczy Ciebie, rozważ takie czynniki jak:

  • zbyt agresywna i wysuszająca pielęgnacja, która prowadzi do nadmiernej produkcji łoju w wyniku mechanizmów obronnych skóry,
  • dieta bogata w tłuszcze trans, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
  • zaburzenia hormonalne, często związane z hormonami płciowymi jakimi są androgeny,
  • niedokładny demakijaż i oczyszczanie twarzy

W dalszej części tekstu dowiesz się jak zapobiegać powstawaniu problemu i jakich kosmetyków używać, aby oczyścić skórę z wągrów bez zaostrzania zmian

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Kosmetyki czy zabiegi potrafią bardzo pomóc w walce z wągrami. Jeśli jednak nie podejdziemy do problemu kompleksowo, może on nawracać pomimo dobrych preparatów w pielęgnacji. Jeżeli problem dotyczy Ciebie to skup się na takich aspektach jak:

  • Pamiętaj o regeneracji skóry - często po swoich podopiecznych widzę, że w walce z problemem zapominają o bardzo istotnej sprawie jaką jest regeneracja skóry. Skóra, jak każdy nasz organ, potrzebuje także regeneracji. Zbyt intensywnie oczyszczanie, złuszczanie i bazowanie na produktach stricte przeciwtrądzikowych czy przeciwzaskórnikowych prowadzi do nasilenia problemu. Zadbaj o to, aby w Twojej codziennej pielęgnacji znalazły się także produkty regenerujące i łagodzące. Szczególnie, jeśli pojawiają się w niej takie składniki jak kwasy czy retinoidy.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę - niedobór kwasów omega (głównie omega-3) prowadzi do zagęszczenia łoju, co w konsekwencji uniemożliwia jego wydostanie się na powierzchnie skóry, powstaje czop w przewodzie wyprowadzającym, a z niego tworzy się zaskórnik zwany wągrem. W walce z wągrami nie pomaga także cukier i duża ilość węglowodanów prostych (np. pochodzących z wyrobów z mąki pszennej).
  • Przyłóż się do wieczornego oczyszczania skóry - zrezygnuj z mocnych preparatów oczyszczających, które w swoim składzie zawierają silne detergenty jak np. SLS. Produkt do mycia twarzy powinien być delikatny, aby nie naruszał bariery hydrolipidowej, ale sam proces mycia powinien być dokładny. Pamiętaj, że to tak naprawdę spieniony produkt myje. Unikaj sytuacji, w której nakładasz żel na twarz i po 10 sekundach go zmywasz, w ten sposób piana nie zdąży zadziałać. Postaraj się przeznaczyć na mycie twarzy około 40-60 sekund, masując ją dokładnie w każdym zakamarku.

WSKAZÓWKA 

Zastanów się, czy ostatnimi czasy czujesz się dobrze. Jeśli źle sypiasz, bezzasadnie przybierasz lub tracisz na wadze, jesteś chronicznie zmęczona czy nieregularnie miesiączkujesz powinnaś zrobić badania i udać się do lekarza. Bardzo często problem z zaskórnikami (zarówno otwartymi wągrami jak i zamkniętymi) ma podłoże na tle hormonalnym. Ten problem lubi się także pojawiać przy insulinooproności i Zespole Policystycznych Jajników (PCOS).

Najlepsze kosmetyki na wągry - TOP 5 

Na które kosmetyki warto zwrócić uwagę, aby skutecznie oczyścić skórę z wągrów? Polecamy przede wszystkim poniższe produkty :

To bardzo ciekawy i niezbyt doceniony jeszcze produkt. Serum w swoim składzie oprócz niacynamidu zawiera także trzy kwasy: salicylowy, glikolowy oraz kwas LHA. Kwas LHA to innowacja na rynku beauty. Powstał w wyniku połączenia kwasu salicylowego, który sam w sobie bardzo dobrze radzi z zaskórnikami z łańcuchem lipidowym (tłuszczowym). Taka kombinacja zwiększa skuteczność produktu w walce z wągrami. Używaj tego produktu 2-3 razy w tygodniu. Nie zaczynaj od codziennego stosowania - w ten sposób możesz naruszyć barierę hydrolipidową i spotęgować problem.

  1. La Roche-Posay Effaclar
    serum do twarzy
    Cena od 136,99 zł Cena regularna 191,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W serii Sebo-Almond Peel marki Pharmaceris znajdziemy dwa produkty bazujące na 5 lub 10% kwasie migdałowym. Na początek polecamy niższe stężenie kwasu migdałowego. Pamiętaj, że mniej nie znaczy gorzej! Kwas migdałowy to bardzo ciekawy kwas, którym nie każdy umie odpowiednio się posługiwać. Należy pamiętać, że przede wszystkim działa on bardzo powierzchniowo, przez co działa głównie w górnych warstwa naskórka. Nie będzie on dobrym rozwiązaniem przy głęboko osadzonych zaskórnikach zamkniętych, jednak z wągrami powinien sobie poradzić bardzo dobrze (szczególnie, że wykazuje działanie antybakteryjne). Dzięki działaniu antybakteryjnemu doskonale „odkaża” miejsce, w którym zbiera się utlenione sebum i złuszcza zaskórnik. Krem stosuj na noc, a kolejnego dnia rano koniecznie nałóż krem z filtrem. Jego brak może doprowadzić do powstania podrażnień i przebarwień.

  1. Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 5%
    krem peelingujący do twarzy
    Cena od 43,99 zł Cena regularna 61,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Firma Avène słynie z bardzo dobrych i opatentowanych składników. Oprócz świetnego retinalu, w produktach marki znajdziemy często opatentowany składnik - ComedoclastinTM. Badania laboratoryjne wykazały, że ten związek blokuje procesy związane z powstawaniem zaskórników, a także odwraca już toczący się proces formowania zaskórnika. Regularne stosowanie tego produktu zmniejsza wydzielanie sebum, hamuje rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych oraz modyfikuje skład sebum czyniąc go bardziej płynnym. Co ciekawe i ważne - ten produkt nadaje się do stosowania w trakcie antybiotykoterapii oraz jako produkt podtrzymujący efekty leczenia dermatologicznego.

  1. Avène Cleanance Comedomed
    koncentrat do twarzy
    Cena od 74,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To produkt przeznaczony do stosowania 2 razy w tygodniu. Doskonale złuszcza martwy naskórek (w tym wągry) oraz rozjaśnia skórę czyniąc ją promienną i zdrową. W swoim składzie zawiera wiele dobroci, które nie tylko przyczyniają się do redukcji zaskórników, ale także zapobiegają procesom starzenia i czynią naszą skórę jednolitą oraz zdrowo wyglądającą.

  1. SunewMed+ Vitamin C
    żel peelingujący
    Cena od 82,99 zł Cena regularna 109,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Ten produkt nie jest zbyt popularny (a szkoda!), bo jest bardzo dobrze przemyślany pod kątem składu i działania. Firma opatentowała składnik Myrtacine®, który niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku oraz rozrastanie i rozsiewanie się zaskórników. Oprócz tego w składzie znajdziemy witaminę PP, która często jest przepisywana przez dermatologów w celu leczenia trądziku i wzmocnienia skóry oraz wyciąg z palmy sabalowej, która wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Produkt nadaje się do stosowania codziennego, najlepiej w połączeniu z regenerującym serum.

  1. Ducray Keracnyl PP+
    krem do twarzy
    Cena od 57,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Szampon na swędzącą skórę głowy - jaki warto kupić? Czytaj więcej