podrażniona skóra po kwasach

Podrażnienie po kwasach - jak pielęgnować skórę? [RADY EKSPERTA]

Kuracja kwasami może dać rewelacyjne efekty, ale niesie ze sobą duże ryzyko. Bardzo często po zabiegach z kwasami występuje duże podrażnienie na skórze. Twarz jest czerwona, skóra łuszczy się, jest ściągnięta i piecze. Jak złagodzić te nieprzyjemne objawy? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Zabiegi z kwasami cieszą się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim w okresie jesienno -zimowym. Coraz częściej sięgamy także po kosmetyki zawierające kwasy. Niestety stosowanie kosmetyków z kwasami niesie ze sobą ryzyko podrażnień. Co robić kiedy skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się i piecze?

Kwasy na twarz - jak działają?

W najprostszy sposób kwasy możemy podzielić na cztery grupy:  alfa-hydrokwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA), lipo-hydroksykwas (LHA) i poli-hydroksykwasy (PHA), które różnią się budową chemiczną oraz działaniem na skórę. Dobór kwasu powinien zależeć od rodzaju skóry, jej potrzeb oraz problemów z jakimi się boryka. Kwasy, w zależności od tego na jaki rodzaj się zdecydujemy:

  • Usuwają zrogowaciały naskórek, przyspieszają proces keratynizacji, regulują odnowę komórkową,
  • Nawilżają skórę,
  • Działają przeciwstarzeniowo - wpływają na poprawę jędrności i elastyczności skóry, niwelują widoczność drobnych zmarszczek,
  • Przygotowują skórę do innych zabiegów kosmetycznych,
  • Wyrównują koloryt skóry oraz zmniejszają widoczność przebarwień i blizn,
  • Pomagają w walce z trądzikiem oraz innymi dermatozami,
  • Odblokowują ujścia mieszków włosowych, działają antybakteryjnie.

Kosmetyki z kwasami do pielęgnacji domowej:

  1. Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10%
    krem peelingujący do twarzy
    Cena od 44,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Tołpa Authentic
    tonik do twarzy
    Cena od 17,49 zł Cena regularna 24,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. LIQ CG Kw. Glikolowy 7%
    serum do twarzy
    Cena od 48,99 zł Cena regularna 83,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Miya BEAUTY.lab Kwas Glikolowy 5%
    tonik do twarzy
    Cena od 23,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Twarz po kwasach

Podczas kuracji kwasami dochodzi do procesu odnowy komórkowej. Jest to efekt jak najbardziej pożądany. Jednak czasami, zwłaszcza po zabiegach profesjonalnych z zastosowaniem wyższych stężeń, procesowi odbudowy towarzyszy podrażnienie skóry. Jakich objawów można się spodziewać?

  • Zaczerwienienie skóry,
  • Uczucie pieczenia, a nawet swędzenia,
  • Napięcie,
  • Łuszczenie skóry.

Podrażnienie po kwasach

Decydując się na wprowadzenie do domowej pielęgnacji produktu zawierającego kwasy, należy zachować ostrożność, wybrać jeden kosmetyk, a także zacząć od mniejszych stężeń. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko podrażnienia. Jeśli podrażnienie pojawiło się na skórze podczas używania produktów z kwasami samodzielnie w domu, należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania kosmetyku.

W przypadku zabiegów profesjonalnych z zastosowaniem wysokich stężeń substancji podrażnienie skóry po kwasach jest normalną reakcją, której nie powinniśmy się obawiać. Stosując odpowiednią pielęgnacją pozabiegową jesteśmy w stanie złagodzić nieprzyjemne objawy.

Jak długo regeneruje się skóra po kwasach?

Skóra na twarzy po zabiegu z kwasami regeneruje się około dwa do trzech tygodni. Ostre podrażnienie zazwyczaj występuje w pierwszych dniach po zabiegu, a w okolicach trzeciego tygodnia skóra powinna być już w dobrym stanie. 

 

WSKAZÓWKA

Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia po zastosowaniu kosmetyków z kwasami, należy wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Upewnij się, że bariera hydrolipidowa Twojej skóry nie jest uszkodzona, nie występuje suchość, zaczerwienienie, bądź charakterystyczne w tym przypadku uczucie ściągnięcia po umyciu. Odpowiednie przygotowanie skóry zapewni większy komfort podczas wprowadzania nowego składnika aktywnego do pielęgnacji. W przypadku zabiegów profesjonalnych osoba wykonująca procedurę powinna ocenić stan skóry oraz bariery hydrolipidowej. 

Pielęgnacja po kwasach 

Po pojawieniu się podrażnienia po kwasach najlepiej zastosować łagodną pielęgnację, która będzie miała na celu odbudowę oraz regenerację podrażnionej skóry. 

Oczyszczanie cery po kwasach

Czym myć twarz po kwasach? Podrażniona skóra wymaga delikatnego traktowania. Do oczyszczania cery najlepiej zastosować łagodne żele oraz emulsje o fizjologicznym pH np. Physiogel. W składzie należy szukać: kwasu hialuronowego, ceramidów, allantoiny, pantenolu. Po umyciu twarzy, nie należy jej wycierać szorstkim ręcznikiem. Najlepiej delikatnie osuszyć skórę, przykładając jednorazową chusteczkę.

Nawilżanie cery po kwasach

W przypadku podrażnienia skóry należy zastosować kremy o działaniu odżywczym oraz nawilżającym. Zalecam stosowanie kosmetyków minimum dwa razy dziennie. Jednak w przypadku dużego podrażnienia, nie ma przeciwwskazań, aby stosować łagodzące kremy częściej. Kosmetyki o działaniu naprawczym zawierają w składzie m.in. wcześniej wspomniane ceramidy, kwas hialuronowy, allantoinę oraz pantenol, a także kwas linolowy, skwalan, fosfolipidy, wąkrotę azjatycką oraz kompleks NMF.

Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach

Większość kwasów uwrażliwia skórę na działanie słońca. Po zastosowaniu kosmetyków z kwasami, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, należy pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UV. Ważna jest również reaplikacja kremu z filtrem w ciągu dnia, co około 2-3 godziny.  Jaki krem z filtrem nakładać po kwasach? Zaleca się najwyższą ochronę, czyli SPF 50. W przypadku dużego podrażnienia lepiej postawić na kosmetyki zawierające filtry mechaniczne: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide) np. Bioderma Photoderm Mineral SPF50+.

Jak pielęgnować skórę po kwasach? Najważniejsze zasady

  • Postaw na minimalizm pielęgnacyjny i zrezygnuj z kosmetyków zawierających składniki aktywne (np. witaminę C, retinol, kwasy), ,
  • Unikaj bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur, np. sauny, chlorowanej wody na basenie,
  • Jeśli podrażnieniu towarzyszy łuszczenie, nie odrywaj skóry samodzielnie, pozwól regenerować się jej w swoim tempie,
  • Zrezygnuj z zabiegów powodujących podrażnienie skóry (m.in. zabiegi laserowe, depilacja, dermabrazja),
  • Unikaj słońca oraz nie korzystaj z solarium,
  • Przez pierwsze kilka dni zrezygnuj z wysiłku fizycznego, pot może dodatkowo podrażnić skórę.

Jakiego kremu używać na twarz po kwasach?

Po zabiegach z kwasami skóra piecze, łuszczy się, jest ściągnięta. Komfort przywrócą jej łagodne kremy nawilżająco-regenerujące. Po jakie warto sięgnąć? Poniższe produkty sprawdzą się najlepiej. 

Krem ma za zadanie łagodzić podrażnienia oraz koić. Przeznaczony jest do każdego typu skóry, zwłaszcza podrażnionej i wrażliwej. Kosmetyk stymuluje regenerację powierzchniowych warstw skóry, podrażnionej i uszkodzonej wskutek różnych czynników. Krem był testowany pod kontrolą dermatologiczną, pediatryczną i ginekologiczną. W składzie znajdziemy substancje regenerujące ( [C+-Restore]™ - postbiotyczny składnik aktywny, wyizolowany z wody termalnej Avène), siarczan miedzi oraz cynku, które ograniczają rozwój bakterii, a także przynoszącą ukojenie wodę termalną. Produkt nie posiada substancji zapachowych.

Krem świetnie regeneruje podrażnioną i suchą cerę. Dzięki dużej zawartości lipidów produkt bardzo dobrze odżywia oraz natłuszcza skórę, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy, a także zapobiega TEWL (transepidermalnej utracie wody). Kwas hialuronowy oraz woski roślinne eliminują uczucie suchości i szorstkości. Dodatkowo krem stymuluje wzrost ochronnej, fizjologicznej mikroflory naskórka, zmniejszając nadwrażliwość skóry. Produkt szybko się wchłania, nie wykazuje komedogennego działania.

Krem sprawdzi się po inwazyjnych zabiegach, np. z użyciem kwasów oraz podczas leczenia dermatologicznego. Pomaga złagodzić podrażnienie, łuszczenie oraz zaczerwienienie skóry. Produkt wspomaga naturalne procesy odnowy komórkowej, stymulując je do szybszej regeneracji. W składzie kremu znajduje się resweratrol, wąkrota azjatycka, miedź, cynk oraz kwas hialuronowy. Dodano również opatentowaną w laboratoriach Bioderma substancja Antalgicine™, która niweluje chęć drapania i uczucie swędzenia skóry.

Kosmetyk, dzięki zawartości opatentowanych składników, stymuluje mechanizmy naprawcze w skórze, tworzy nieokluzyjną powłokę ochronną i regeneruje głębsze warstwy naskórka. Opatentowany kompleks Poly-2P działa jak plaster, który izoluje i chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zawartość miedzi oraz cynku wpływa antyseptycznie i łagodzą podrażnienia. Dodatek pantenolu działa kojąco, łagodząc uczucie dyskomfortu. Krem nie posiada zapachu.

Krem przyspiesza naturalny proces gojenia ran, zapobiega powstawaniu blizn. Kosmetyk przynosi ukojenie oraz przywraca równowagę skórze uszkodzonej i podrażnionej, minimalizuje zaczerwienienie i uczucie swędzenia, działa przeciwbakteryjnie, przywraca równowagę flory bakteryjnej. Krem szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy na powierzchni skóry. Odpowiedni dla dzieci od 1. dnia życia oraz dorosłych.

Najlepsze kremy na podrażnienia po kwasach:

  1. Avène Cicalfate+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 33,99 zł Cena regularna 64,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Pharmaceris A Lipo-Sensilium
    krem do twarzy
    Cena od 48,99 zł Cena regularna 61,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Bioderma Cicabio Creme
    krem do twarzy
    Cena od 49,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Uriage Bariéderm CICA
    krem do twarzy
    Cena od 37,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. SVR Cicavit+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 37,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródło:

  • Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 514-526.
Następny wpis
Serum z kwasem hialuronowym - jakie warto kupić? Czytaj więcej