Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy – trycholog radzi, co zrobić i jakich produktów używać

Świąd skóry głowy to nie tylko drobny dyskomfort, ale sygnał, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne lub nieodpowiednią pielęgnację. Ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska, poleca skuteczne metody łagodzenia tego uciążliwego problemu. Sprawdź, co przywróci ci codzienny komfort.

Przyczyny swędzenia skóry głowy

Rozpoznanie świądu skóry głowy oraz jego przyczyny może obejmować kilka kluczowych kroków, ponieważ może być spowodowany różnymi czynnikami. 
 • Czerwone plamy, krostki

Świąd skóry głowy może być związany z czerwonymi plamami, stanami zapalnymi lub innymi zmianami skórnymi jak krosty. 

 • Suchość, łuszczenie

Suchość skóry głowy, zaburzona bariera hydrolipidowa mogą powodować świąd, szczególnie gdy dochodzi do łuszczenia się skóry. 

 • Obecność łojotoku

Jeśli dostrzegasz nadmierne przetłuszczanie i produkcję sebum, może być to powodem pojawiającego się świądu, a w późniejszym etapie innych problemów skórnych.

 • Podrażnienia spowodowane produktami do pielęgnacji

Często świąd skóry głowy może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, nieodpowiednio dobranych produktów, takie jak szampony, odżywki, peelingi, wcierki czy stylizatory.

 • Zmiany w nawykach mycia włosów

Zmiana rutyny mycia włosów, częste testowanie produktów, nieprawidłowa higiena pielęgnacji włosów - na przykład zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie, spanie z mokrymi włosami, trzymanie włosów przez długi czas w turbanie - może wpływać na stan skóry głowy, powodując świąd.

 • Zmiany sezonowe

W niektórych przypadkach świąd skóry głowy może być związany z zmianami sezonowymi, takimi jak zmiany temperatur zimą.

 • Zmiany skórne

Dermatozy skórne czy też ogólne problemy z kondycją skóry głowy takie jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca mogą być przyczyną świądu skóry głowy.

WSKAZÓWKA

Przyczynę świądu nie zawsze da się zakwalifikować w łatwy sposób. Jest ona dosyć łatwa w rozpoznaniu jeśli powodem były zmiany kosmetyków czy nieprawidłowa pielęgnacja, natomiast znacznie trudniej kiedy problemem stają się problemy ze skórą lub organizmem. Wtedy też sugeruje się wizytę ze specjalistą jakim jest dermatolog lub trycholog.
 

Podrażniona skóra głowy po farbowaniu

Świąd skóry po farbowaniu włosów może być spowodowany wieloma czynnikami, a przyczyny tego zjawiska mogą się różnić w zależności od indywidualnych warunków skóry każdej osoby. Potencjalne przyczyny to:
 • Reakcja alergiczna
Składniki zawarte w farbach do włosów, takie jak amoniak czy inne substancje chemiczne używane w procesie barwienia, mogą wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób. To z kolei może objawiać się świądem, zaczerwienieniem, pieczeniem lub obrzękiem skóry.
 
 • Sucha skóra
Niektóre farby do włosów mogą powodować wysuszenie skóry głowy. Zawarte w farbach składniki chemiczne mogą uszkodzić naturalną barierę lipidową skóry, prowadząc do utraty wilgoci i potencjalnie wywołując świąd.
 
 • Podrażnienie skóry
Proces farbowania, zwłaszcza jeśli jest wykonywany często, może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, a mechaniczne działanie w trakcie samego nakładania farby lub obecność substancji chemicznych może wywoływać uczucie dyskomfortu oraz świąd.
 
 • Amoniak i substancje zapachowe
Powszechnie używany w farbach do włosów amoniak, może działać drażniąco na skórę głowy, a dodatkowo, niektóre zapachy czy też substancje chemiczne używane do aromatyzowania farb mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.
 
 • Niewłaściwa aplikacja
 Jeśli produkt dostanie się na skórę wokół linii włosów lub na twarz, może to powodować podrażnienie co w późniejszej reakcji wywoła świąd.
 
 • Proces oksydacyjny
Farbowanie włosów to proces oksydacyjny, który może negatywnie wpływać na skórę głowy. Produkty uboczne tego procesu mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry i świądu.

Czym zabezpieczyć skórę głowy przed farbowaniem?

Podczas zabiegów takich jak farbowanie, warto zabezpieczyć skórę głowy blokerami dostępnymi na rynku, które zminimalizują negatywne odczucia podczas zabiegu fryzjerskiego, ale także po.
 
Dodatkowo warto przed samym zabiegiem wstrzymać się z oczyszczaniem skóry głowy, np. peelingiem trychologicznym. Martwy naskórek i sebum będzie stanowić warstwę ochronną na skórze.

WAŻNE

W przypadku występowania intensywnego świądu, zaczerwienienia, opuchlizny lub innych nieprawidłowości skórnych po farbowaniu włosów, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem lub alergologiem. Specjalista ten może zidentyfikować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie leczenie lub alternatywne produkty, które będą mniej drażniące dla skóry.

Swędzenie głowy po umyciu i przed umyciem włosów

 • Swędzenie skóry głowy bliżej kolejnego mycia
Może być oznaką zbyt rzadkiej pielęgnacji skóry głowy. Warto zwrócić uwagę na tego typu objaw ponieważ może również sugerować: zbyt delikatne produkty myjące, brak produktów oczyszczających jak szampony czy peelingi lub potrzebę częstszego mycia.
 
 • Swędzenie skóry głowy bezpośrednio po myciu
Zdarza się, że świąd skóry głowy nasila się bezpośrednio po umyciu. Taki sygnał ze strony skóry głowy może być znakiem, że za często używasz mocno oczyszczających produktów (w tym szamponów, peelingów), stosowanie gorącego strumienia wody i gorącego nawiewu suszarki, a dodatkowo może być oznaką osłabionej kondycji skóry głowy wywołanej np. atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. 

Dermatozy skórne, a świąd skóry głowy

Świąd skóry głowy w przypadku problemów i dermatoz skórnych jest jednym z częściej pojawiających się objawów skórnych. 
 
Kiedy może pojawić się swędzenie?
 • Łupież suchy, tłusty, kosmetyczny
 • Łojotokowe zapalenie skóry głowy
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Łuszczyca
 • Łojotok
 • Zapalenie mieszków włosowych
 • Łysienie bliznowaciejąc
Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze ze względu na zaburzenia fizjologii skóry głowy – zmiana pH, zaburzenia mikrobiomu czy uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. Dodatkowo pojawiające się łuszczenie, stany zapalne czy występujące na powierzchni skóry głowy czopy rogowo łojowe mogą dodatkowo nasilać uporczywe swędzenie.

Produkty na swędzenie skóry głowy [WYBÓR TRYCHOLOGA]

Żel z 10% stężeniem mocznika oraz z L-Argininą, bardzo dobrze sprawdza się w nawilżeniu naskórka. Mocznik posiada właściwości łagodzące – „wyciszające” podrażnioną i przesuszoną skórę. Dodatkowo wykazuje działanie zmiękczające naskórek, przeciwświądowe oraz nawilżające. Produkt eliminuje objawy łuszczenia, rogowacenia a także świąd.
 1. Cerkogel Żel 10%
  żel do skóry głowy
  Cena od 18,29 zł Cena regularna 21,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szampon o delikatnej formule przeznaczony dla skór skłonnych do suchości, podrażnień, śwądu czy AZS. Skład opiera się na Oleju Konopnym i Canola o wysokiej koncentracji kwasów Omega 3,6,9 o działaniu łagodzącym podrażnienia i wzmacniającym barierę ochronną naskórka.

 1. Emotopic Szampon Kojący
  szampon do włosów
  Cena od 36,99 zł Cena regularna 48,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Szampon przebadany klinicznie niwelujący uczucie suchości. Swój skład opiera na Panthenolu, kompleksie Sensirine i Glicerynie o działaniu silnie łagodzącym i zmniejszającym uczucie dyskomfortu. Dostępne są dwie wersje: do włosów suchych i tłustych.
 1. Vichy Dercos Ultrakojący
  szampon do włosów tłustych
  Cena od 69,99 zł Cena regularna 104,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Vichy Dercos Ultrakojący
  szampon do włosów suchych
  Cena od 69,99 zł Cena regularna 104,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 • Emolium Dermocare emulsja na suchą skórę głowy
Produkt przebadany dermatologicznie o wysokim stopniu tolerancji dla skóry. W składzie przede wszystkim kompleks NMF i aminokwasy (ograniczają utratę wody), Phytantriol (działanie nawilżające), trójglicerydy oleju z kukurydzy (odbudowa bariery ochronnej naskórka, zmniejszenie świądu).

Kiedy udać się do specjalisty? 

Jeśli doświadczasz uporczywego i intensywnego świądu skóry głowy, warto skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem, szczególnie w przypadku kiedy:
 • Świąd utrzymuje się przez dłuższy czas, pomimo prób samodzielnego łagodzenia go za pomocą dostępnych produktów, warto skonsultować się z profesjonalistą. 
 • Świąd towarzyszy innym objawom takie jak zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się skóry, bolesność czy krostki, może to wskazywać na konkretną dermatozę skórną.
 • Jeśli zauważasz jakiekolwiek nietypowe zmiany w skórze głowy, takie jak guzki, owrzodzenia, rany czy zmiany koloru, należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. 
 • Jeśli oprócz świądu zauważasz zmiany w kondycji włosów, takie jak nadmierne wypadanie, łamliwość czy zmiana struktury włosa. 
 • Kiedy w rodzinie występują osoby z historią chorób skórnych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry itd.
Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Najlepsze serum do ciała - ranking TOP 5 [WYBÓR KOSMETOLOGA] Czytaj więcej