okulary do komputera

Wszystko o okularach do komputera - jakie wybrać i co trzeba o nich wiedzieć?

Każdy z nas spędza coraz więcej czasu przed monitorami. Nawet jeśli nie pracuje przy komputerze, to wzrok ma utkwiony w smartfonach czy tabletach. Szkodliwość światła tych urządzeń mogą zminimalizować okulary do monitora. Jak wybrać okulary do pracy przy komputerze oraz na co zwracać uwagę?

Po okulary do pracy przy komputerze powinni sięgnąć nie tylko pracownicy biurowi, wpatrujący się w monitory przez co najmniej osiem godzin dziennie. Noszenie ich zaleca się każdemu, kto spędza przed monitorami więcej czasu, szczególnie dzieciom i młodzieży grającej w gry na smartfonach czy miłośnikom mediów społecznościowych. Co zatem warto wiedzieć na temat okularów do monitora?

Okulary do monitora - dlaczego warto je mieć?

Najczęściej po całym dniu przy komputerze nasze oczy stają się suche, pogarsza się ostrość pola widzenia albo dostrzegamy w nim plamki, czasem nawet widzimy podwójnie i boli nas głowa. Osoby spędzające wiele godzin przed monitorem mogą cierpieć na tzw. syndrom widzenia komputerowego, który objawia się zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, pieczeniem, łzawieniem, szczypaniem i zaczerwieniem oczu. Jest to wynik wielu nakładających się na siebie czynników, m.in. rzadszego mrugania, szybszego rozpadu struktury filmu łzowego oraz tworzenia się suchych miejsc na przedniej powierzchni oka w trakcie patrzenia na ekran komputera.

Ponadto światło niebieskie emitowane przez monitory powoduje zaburzenia w wydzielaniu się w organizmie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy rytm dobowy snu i czuwania. Korzystanie z komputerów, laptopów czy komórek przed snem może więc być przyczyną problemów z zasypianiem i bezsenności. Po pojawieniu się pierwszych objawów najczęściej sięgamy po nawilżające krople, staramy się chronić oczy, czyniąc regularne przerwy w pracy i zakładamy specjalne filtry na ekrany. Niestety z czasem kłopoty zdrowotne narastają i wcześniejsze sposoby zabezpieczenia się przed nimi przestają być skuteczne. Zanim do tego dojdzie, warto zadbać o dodatkową, skuteczną ochronę oczu przed światłem monitorów – specjalne okulary do komputera.

Okulary do pracy przy komputerze

Aby móc odpowiednio dopasować szkła do pracy z komputerem, trzeba wiedzieć, jakie możliwości zabezpieczenia się przed wpływem szkodliwych czynników dają nam okulary. Kwestią najważniejszą jest zatem dobór odpowiednich powłok okularowych, którymi pokryte są szkła. Warto zdecydować się na takie, które zapewnią nam jak najlepszą ochronę, komfortową pracę i bezpieczeństwo. Są to między innymi:

 • powłoka antyrefleksyjna – pokryte nią okulary minimalizują refleksy światła od zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni soczewki. Gwarantuje to większą przejrzystość soczewek, zapewnia większy kontrast widzenia i zmniejsza odczucie zmęczenia oczu podczas pracy; warstwa hydrofobowa, którą zawierają, ogranicza parowanie i osadzanie się kropelek wody na szkłach (okulary te sprawdzą się więc także w trakcie prowadzenia samochodu, szczególnie w złych warunkach, np. w deszczu; z kolei tzw. okulary zerówki, które nie są przeznaczone do korekty wady wzroku, ale zawierają antyrefleks, chronią oczy i znacząco podnoszą komfort pracy;
 • powłoka z filtrem światła niebieskiego (Blue Resistant) – pokryte nią okulary odbijają światło niebieskie emitowane przez ekrany, chroniąc oczy przed jego szkodliwym działaniem; eliminują uczucie zmęczenia i pozwalają na dłuższą pracę, bez pogorszenia widzenia;
 • powłoki antystatyczna i antyelektrostatyczna – ta pierwsza ogranicza osadzanie się na powierzchni okularów drobinek kurzu i zmniejsza potrzebę ich częstego czyszczenia; powłoka antyelektrostatyczna chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym typu gamma, emitowanym przez tradycyjne ekrany CRT. Obie wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Na rynku dostępne są również okulary z żółtymi szkłami. Ich zastosowanie jest podobne – zmniejszają uczucie zmęczenia wywołane przez zimne, niebieskie światło monitora. Mają jednak wadę – zmieniają widzianą na ekranie kolorystykę, nie znajdą więc zastosowania m.in. u grafików i fotografów.

Okulary ochronne do komputera 

Okulary do pracy przy komputerze powinny być bardzo dobrze dobrane – muszą być lekkie, nie mogą zsuwać się z nosa, a soczewki należy odpowiednio dopasować na podstawie rozstawu źrenic. W przypadku osób wykonujących pracę biurową nie zaleca się wyboru szkieł progresywnych. Osoby korzystające z takich szkieł muszą przyzwyczaić się do kierowania wzroku na konkretne pasma szkła, przez co zawężają swoje pole widzenia, co oznacza, że częściej kręcą szyją, żeby dobrze widzieć.Czasem może okazać się konieczne kupienie drugiej pary okularów, przeznaczonej specjalnie do pracy przy komputerze. Na zdrowiu nie powinno się jednak oszczędzać.

Okularów do pracy przy komputerze warto używać, niezależnie od tego, czy ma się wadę wzroku. Osoby, które cieszą się dobrym wzrokiem, mogą sięgnąć po okulary zerówki, które posiadają filtr światła niebieskiego. W ten sposób ich oczy nie zmęczą się podczas pracy przed ekranem. Okulary z antyrefleksem są do kupienia w każdym salonie optycznym, a nosząc je, można znacząco osłabić wpływ światła ekranu na oczy. Warto jednak przed doborem okularów, nawet jeśli nie mamy wady wzroku, udać się do lekarza okulisty, refrakcjonisty lub optometrysty. Specjalista po dokładnym badaniu i zebranym wywiadzie pomoże nam dobrać najlepsze szkła i oprawki odpowiednie do monitora (okulary z powłoką antyelektrostatyczną do monitorów CRT oraz okulary z antyrefleksem do monitorów LCD i LED). Prof. Jerzy Szaflik w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej podkreśla, że okulary kupione w aptece lub na bazarze, bez uprzedniej konsultacji z okulistą, mogą wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Spędzasz wiele godzin przed komputerem? Nie zapominaj o kroplach nawilżających:

 1. Hyal-Drop Multi
  krople do oczu
  Cena od 19,99 zł Normalna cena 26,99 zł
 2. Olimp Hydrovision
  krople do oczu
  Cena od 33,99 zł Normalna cena 34,49 zł
Następny wpis
Soczewki a okulary – co jest lepsze? Wady i zalety, o których trzeba pamiętać, wybierając się do optyka Czytaj więcej