Retinol potrafi zdziałać ze skórą prawdziwe cuda: zahamować procesy starzenia, zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych lini, delikatnie złuszczyć, regulować wydzielanie sebum oraz poprawiać cykl odnowy komórkowej. Substancja bezpośrednio wpływa na produkcję kolagenu, białka, którego ilość maleje wraz z wiekiem. W efekcie kuracji retinolem skóra staje się gęstsza, bardziej jędrna i napięta. Koloryt cery jest wyrównany, a ilość zaskórników zmniejszona. Skóra zyskuje zdrowy wygląd i blask.
Jednak osiągnięcie takiego efektu wymaga czasu i przejścia przez proces „retinizacji”, czyli przyzwyczajenia skóry do działania retinolu.
Zasady stosowania retinolu
Retinol należy do jednych z najbardziej aktywnych substancji, dlatego stosowany w nieprawidłowy sposób, może spowodować zupełnie odwrotne rezultaty od oczekiwanych. Aby uniknąć nieprzyjemności efektów ubocznych, takich jak zaczerwienienie, szczypanie, łuszczenie się czy nadwrażliwość, warto dać sobie czas na zapoznanie.
Wiele osób wprowadzając retinol do pielęgnacji nie wie, jak zrobić to we właściwy sposób i zraża się po kilku użyciach. Warto również pamiętać, że retinoidy to substancje, do których podchodzimy z cierpliwością. Efekty ich stosowania nie przychodzą natychmiast. Jednak, naprawdę warto przejść przez cały proces adaptacji skóry do retinolu, aby cieszyć się piękną skórą.
Kliknij tu, aby przeczytać o tym jak należy stosować kosmetyki z retinolem, a poniżej przeczytasz, jakich 5 błędów należy się wsystrzegać podczas stosowania kosmetyków z retinolem.
Wybierasz zbyt wysokie stężenie retinolu
W przypadku substancji aktywnych w kosmetykach, więcej wcale nie oznacza lepiej. Wybranie zbyt wysokiego stężenia retinolu może spowodować, że skóra zareaguje silnym podrażnieniem i zaczerwienieniem.
Na początku warto postawić na produkty, które zawierają od 0,1 do 0,3% retinolu. Taki wybór będzie łagodny dla skóry, ale również przyniesie efekty. Moim podopiecznym wyższe stężenia polecam dopiero, gdy cera w pełni przyzwyczai się do substancji, nie będzie reagować podrażnieniem i przesuszeniem.
Na początku przygody z retinolem warto sięgnąć po krem Pharmaceris T Pure Retinol 0.3 - krem z retinolem na noc, który zawiera 0,3% retinolu zamkniętego w ceramidowych nośnikach, które zabezpieczają przed utlenieniem substancji. Dobrze sprawdzi się u osób, które borykają się z problemem trądziku. Krem ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy.
Jeśli wolisz wprowadzić retinol w postaci serum, dobrą opcją jest SVR Ampoule A 0,3% - liftingujace serum w ampułce zawierające 0,3% witaminy A (retinol), które wykorzystuje technologię liposomów. Nośniki te ułatwiają retinolowi dotarcie do głębszych warstw skóry oraz zmniejszają ryzyko podrażnienia.
Wielu zwolenników posiada Avène A-Oxitive - krem peelingujący do twarzy. Jednak w tym przypadku lepiej zachować ostrożność, jeśli macie cerę wrażliwą. Krem posiada dość wysokie stężenie retinoidu oraz dodatek pre-tokoferylu (prowitaminy E).
-
Avène A-Oxitive
krem peelingujący
Cena od
114,99 zł
Normalna cena
164,99 zł
Zapominasz o nawilżaniu skóry
Podczas wprowadzania i stosowania kosmetyków z retinolem łatwo o przesuszenie skóry. Dzieje się tak za sprawą przyspieszonego tempa wymiany komórkowej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry stosując odżywczo-nawilżające kremy. Warto, dokładnie sprawdzić skład INCI produktów, tak aby nie zawierał składników aktywnych. Te powinniśmy odstawić podczas procesu „retinizacji”. W kremie szukaj ceramidów, kwasu hialuronowego, skwalanu, wąkroty azjatyckiej, kompleksu NMF, pantenolu oraz allantoiny.
W tej roli świetnie sprawdzi się Uriage Bariéderm - krem regenerujący, który łagodzi i regeneruje, ale również działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Krem dobrze się wchłania i koi skórę po zastosowaniu retinolu.
W przypadku skóry bardzo wrażliwej, bez tendencji do stanów zapalnych, odpowiedni będzie Avène Cicalfate+ - regenerujący krem ochronny. Kosmetyk posiada gęstą, odżywczą konsystencję, świetnie łagodzi i koi skórę. Przyda się również w przypadku silnego podrażnienia w czasie kuracji retinolem.