retinal

Retinal, czyli następca retinolu - jakie ma właściwości i jak go stosować? [RADY EKSPERTA]

Retinol i retinal należą do grupy retinoidów. Choć większą sławą cieszy sie ten pierwszy, to coraz więcej mówi się o retinalu. Czym różnią się te substancje i dlaczego warto zainteresować się kosmetykami z retinalem? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska. 

Retinol od dawna króluje wśród najpopularniejszych składników kosmetycznych. Substancja, dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu, posiada ogrom zwolenników. Znajdziemy go w ofercie praktycznie każdej marki kosmetycznej. Jednak rodzina retinoidów to nie tylko retinol. Należy do niej cała grupa substancji, a do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych należą:

  • retinal (retinaldehyd),
  • tretynoina,
  • izotretynoina,
  • adapalen.

Czy retinal różni się od retinolu?

Najczęściej spotykane retinoidy w kosmetykach to retinol oraz retinal, reszta substancji wymaga recepty od lekarza. Retinal to aktywna forma witaminy A, która znajduje się pomiędzy retinolem a kwasem retinowym. Co oznacza, że potrzebuje tylko jednej przemiany w skórze do kwasu retinowego. Dzięki czemu działanie retinalu jest szybsze niż retinolu, który wymaga dwóch takich przekształceń. 

Retinal - właściwości i działanie

Retinal, podobnie jak inne substancje należące do tej grupy, wpływa na procesy fizjologiczne w skórze, wykazując szereg pozytywnych właściwości na jej jakość i kondycję. Po nałożeniu kosmetyku, retinal pod wpływem enzymów przekształca się w kwas retinowy, który wiąże się z receptorami znajdującymi się w skórze, pobudzając procesy odnowy. Pochodne witaminy A wykazują przede wszystkim silne działanie przeciwstarzeniowe.

Działanie retinalu:

  • Reguluje procesy odnowy komórkowej naskórka: złuszcza obumarłą warstwę rogową,
  • Wspomaga odnowę komórkową w warstwie podstawnej naskórka,
  • Hamuje transport melaniny (barwnika odpowiedzialnego za pojawiania się przebarwień) do naskórka,
  • Stymuluje syntezę białek budulcowych - kolagenu i elastyny,
  • Hamuje aktywność metaloproteinaz - enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu i elastyny,
  • Zwiększa spoistość warstwy rogowej naskórka, napina i ujędrnia skórę,
  • Wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych,
  • Poprawia jakość bariery naskórkowej,
  • Wpływa na polepszenie krążenia krwi w skórze, a co za tym idzie jej lepsze zaopatrzenie w składniki aktywne,
  • Zmniejsza widoczność oraz rozjaśnienia przebarwienia poprzez hamowanie procesu tyrozynazy,
  • Spłyca zmarszczki, zmniejsza szorstkość skóry oraz ilości zaskórników.

Retinal - dla kogo?

Odpowiednio wprowadzony do pielęgnacji, retinal można uznać za dość uniwersalny składnik kosmetyków. Sprawdzi się w przypadku cer trądzikowych, z widocznymi przebarwieniami oraz oznakami upływającego czasu.

Kosmetyki z retinalem sprawdzą się także u osób, które chcą spowolnić procesy starzenia się skóry. Retinal posiada szybsze działanie od retinolu, jednocześnie powodując mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego jest lepszym wyborem dla skór wrażliwych.

Jak stosować kosmetyki z retinalem? 

Podobnie, jak w przypadku retinolu, decydując się na wprowadzenie retinalu do pielęgnacji należy zachować ostrożność i rozpocząć od niskich stężeń. Proces powinien opierać się na budowaniu stopniowej tolerancji.

Rozpoczynamy od stosowania kosmetyku 2 razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość co ok. 2-3 tygodnie. Kosmetyki z reinalem stosujemy podczas wieczornej pielęgnacji, a rano nie zapominamy o nałożeniu kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50. Produkty z pochodnymi witaminy A uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania UV. Należy również pamiętać, aby nie stosować kosmetyków z retinoidami jeśli nasza skóra jest podrażniona, wysuszona.

WSKAZÓWKA
 
Nakładając składniki aktywne (np. z retinalem), pamiętajmy, aby nie robić tego na mokrą cerę. Zaraz po umyciu, gdy skóra jest wilgotna, substancje łatwiej przedostają się do jej wnętrza. W przypadku retinoidów zwiększa to ryzyko podrażnienia i przesuszenia. Dlatego po umyciu cery najlepiej odczekać ok. 15-20 minut przed rozpoczęciem dalszej pielęgnacji.

Najlepsze kosmetyki z retinalem

Retinal to składnik coraz częściej wykorzystywny przez producentów kosmetyków. Znajdziemy go m.in. w poniższych produktach. 

W kremie na noc marki Veoli Botanica znajdziemy retinal w dość wysokim stężeniu 0,075%. Produkt spłyca zmarszczki, hamuje procesy starzenia, zmniejsza widoczność przebarwień oraz pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, wpływając korzystnie na jej jędrność i elastyczność.

W składzie oprócz retinalu znajdziemy pochodne betaglukanu, składnik aktywny wyizolowany z korzenia lukrecji (Dipotassium Glycyrrhizinate) oraz olej z ogórecznika. Produkt jest odpowiedni dla cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, przebarwieniami oraz z trądzikiem pospolitym i różowatym.

  1. Cena promocyjna 158,99 zł Cena regularna 199,99 zł
    Najniższa cena:  158,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Serum zawiera 0,05% retinalu, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w przypadku wprowadzania retinoidów do pielęgnacji. Produkt kierowany jest dla osób, które chcą spowolnić oraz zmniejszyć widoczność oznak starzenia się skóry. Dzięki niewielkiemu stężeniu substancji aktywnej produkt powinien być dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą skórą.

Skład serum został uzupełniony również o substancje nawilżające i regenerujące skórę, tak aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia.

  1. Cena promocyjna 71,99 zł Cena regularna 86,99 zł
    Najniższa cena:  71,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Produkt działa delikatnie, ale skutecznie. Również dobrze sprawdzi się na początku przygody z retinalem. Kosmetyk ma lekką konsystencję, bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawia lepkiej warstwy. Raczej nie powinien powodować podrażnienia. Krem wpływa na poprawę jędrności skóry, zmniejsza widoczność przebarwień, wyrównuje koloryt oraz działa antyoksydacyjnie.

Źródła:

Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 371-376.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
5 składników kosmetycznych, na które warto postawić zimą Czytaj więcej