serum z retinolem

Serum z retinolem - jakie wybrać? Ranking kosmetyków polecanych przez eksperta

Serum z retinolem to jeden z najskuteczniejszych kosmetyków opóźniających starzenie skóry. Jak należy stosować serum z retinolem i jakie wybrać? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Retinoidy to substancje o działaniu biologicznym, które zwierają witaminę A lub jej pochodne. W kosmetyce uznawane są za najbardziej efektowne związki opóźniające procesy starzenia się skóry. Pochodne witaminy A wpływają na wygładzenie i uelastycznienie skóry, redukują zmarszczki, zmniejszają widoczność przebarwień, zwiększają aktywność fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych. Znajdziemy je w różnych kosmetykach, a przede wszystkim w serum. 

Retinol na twarz - jakie daje efekty?

Retinoidy posiadają zdolność wiązania i aktywowania receptorów retinoidowych. Oznacza to, że oddziałują bezpośrednio na DNA komórek, mogą modyfikować ich wzrost oraz różnicowanie. Są substancjami aktywnymi biologicznie, które korzystnie wpływają na wygląd skóry:

  • Regulują procesy odnowy komórek naskórka – wpływają na złuszczenie warstwy rogowej, hamują transport melaniny do komórek naskórka, zmniejszają ryzyko pojawienia się przebarwień.
  • Mobilizują syntezę kolagenu typu I i III oraz włókien elastyny – bezpośrednio wpływają na jędrność oraz elastyczność skóry.
  • Hamują rozmnażanie się enzymów, które wpływają na zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny.
  • Wpływają na poprawę bariery naskórkowej.
  • Normalizują procesy złuszczania się skóry.
  • Poprawiają krążenie w skórze, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu w składniki odżywcze.
  • Zmniejszają aktywność namnażania się melanocytów (komórek barwnikowych skóry).
  • Wpływają na zmniejszenie ilości zaskórników, spłycenie zmarszczek, uelastycznienie skóry, likwidację szorstkości.

Przeczytaj również: Retinol - kiedy i jak stosować i jakie daje efekty?

Serum z retinolem – dla kogo?

Serum to kosmetyk, który zawiera wysokie stężenie substancji aktywnych, dzięki czemu potrafi znacząco wpłynąć i poprawić wygląd skóry. Serum z retinolem doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skór dojrzałych, starzejących się. Warto je wprowadzić do pielęgnacji już około 25-30. roku życia. Po ten kosmetyk mogą także sięgnąć osoby młodsze, które borykają się z problemem trądziku. Serum pomoże zmniejszyć ilość niedoskonałości oraz wydzielanego sebum, wyrównać koloryt skóry.

Jak stosować serum z retinolem?

Pochodne witaminy A oprócz swoich wspaniałych właściwości posiadają jeden minus: mogą znacząco podrażnić skórę. Dlatego wprowadzając retinoidy do pielęgnacji, należy zachować dużą ostrożność. Najlepiej zacząć od łagodniejszych form (palmitynian retinylu, hydroxypinacolone retinoate, retinal) i niskich stężeń.

Rozpoczynając stosowanie retinolu należy zacząć od nakładania kosmetyku jeden raz w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość. Jednak nie zalecam częstszego stosowania niż trzy razy w ciągu tygodnia. Ważne, aby początkowo bardzo uważnie obserwować skórę i jej reakcje. Jeśli nie wystąpiło podrażnienie, z każdym tygodniem, można zwiększyć częstotliwość.

Serum z retinolem najlepiej stosować podczas wieczornej pielęgnacji. Nakładamy je po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry, należy ją dokładnie osuszyć. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ wilgotne środowisko może negatywnie wpłynąć na wchłanianie retinolu. Następnie można zaaplikować niewielką ilość serum. Po wchłonięciu kosmetyku warto nałożyć krem odżywczy, zawierający np. ceramidy, wąkrotę azjatycką czy kwas hialuronowy.

Kosmetyki zawierające pochodne witaminy A przynoszą świetne efekty, ale warto być konsekwentnym i stosować je regularnie. Podczas kuracji retinolem nie można zapominać o ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym i codziennym stosowaniu kremu z filtrem.

Dobre serum z retinolem - TOP 5 dermokosmetyków

Jakie serum z retinolem warto kupić? Najlepsze produkty znajdziemy przede wszystkim wśród dermokosmetyków. Oto ranking 5 najlepszych, które mają bardzo dobry skład i dają zauważalne efekty na skórze. 

W składzie znajdziemy trzy formy retinolu (retinol, retinyl, retinaldehyd), które zostały zamknięte w nanosomach. Dzięki temu składniki wnikają w głąb skóry, nie powodując podrażnień ani zaczerwieniania. Serum działa przeciwstarzeniowo, łagodząco i przeciwzapalnie. Będzie dobrym wyborem jeśli dopiero zaczynamy przygodę z retinolem.

  1. Sesderma Retiage
    serum do twarzy
    Cena od 216,99 zł Normalna cena 264,99 zł

Serum z retinolem SVR ma bardzo dobre opinie i skład. Wpływa na wygładzenie skóry, zmniejsza widoczność oznak starzenia się. Podczas regularnego stosowania skóra zostaje ujędrniona, zmarszczki i linie mniej widoczne. W serum wykorzystano technologię liposomów.

  1. SVR Ampoule A 0,3%
    serum do twarzy
    Cena od 136,99 zł Normalna cena 195,99 zł

Świetne serum do twarzy w bardzo przystępnej cenie. Należy je stosować wyłącznie na noc. W składzie znajdziemy czysty retinol, który spowalnia proces starzenia się skóry, poprawia elastyczność i napięcie.  W składzie znajdziemy także witaminę E, która działa nawilżająco na skórę. 

  1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
    serum do twarzy
    Cena od 63,99 zł Normalna cena 86,99 zł

W tym skoncentrowanym serum znajdziemy dwie formy retinolu: czysty retinol oraz retinol o stopniowym uwalnianiu. Po 8 tygodniach stosowania tego serum zmarszczki są mniej widoczne, skóra jest wygładzona i ma ujednoliczony koloryt. Retinol może odrobinę podrażniać skórę, dlatego producent wzbogacił jego formułę o składniki nawilżająco-kojące m.in. glicerynę, kwas hialuronowy oraz niacynamid. 

  1. La Roche-Posay Retinol B3
    serum do twarzy
    Cena od 164,99 zł Normalna cena 211,99 zł

Serum oparte jest na działaniu czystego retinolu. Przeciwdziała głębokim zmarszczkom: stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów. Ujędrnia skórę i likwiduje widoczność zmarszczek.

  1. Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum
    serum do twarzy
    Cena od 214,39 zł Normalna cena 267,99 zł

Źródła:

Kołodziejczak A. ,Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 128.

Czarnota A., Kosmetologia Estetyczna 4/2018 [vol. 7], Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, s. 371-376.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Krem z witaminą C - ranking TOP 10. Dobierz najlepszy dla swojej cery Czytaj więcej