błędy pielęgnacyjne według trychologa

5 największych błędów w pielęgnacji włosów i skóry głowy według trychologa

Czasam nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na co dzień popełniamy podstawowe błędy w pielęgnacji włosów, które skutkują łupieżem, przetłuszczaniem się włosów czy ich wypadaniem. O tym, czego należy się wystrzegać pisze ekspert Super-Pharm, trycholog - Paulina Hanusz-Prętczyńska.

W swojej praktyce trychologicznej obserwuję zwyczaje pielęgnacyjne u wielu osób, a co za tym idzie – zauważam wiele popularnych błędów dotyczących pielęgnacji włosów. Popełniają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Są to grzeszki większe lub mniejsze, które podczas dłuższego praktykowania mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Oto 5 najważniejszych błędów w pielęgnacji włosów i skóry głowy, który trzeba unikać!

Brak regularnego oczyszczania skóry głowy

Skóra głowy tak samo jak na skóra twarzy czy ciała potrzebuje regularnego złuszczania, co niesie za sobą wiele korzyści, których nie wszyscy mogą być świadomi. Najważniejszą zaletą jest pozbycie się martwych komórek naskórka, nadmiaru łoju, potu oraz innych zanieczyszczeń, które na późniejszym etapie mogą tworzyć nie do końca estetyczną łuskę z często towarzyszącym uczuciem świądu.

Brak stosowania peelingu do skóry głowy tworzy nieprawidłowe środowisko dla wzrostu włosów. Gruba warstwa krystalizacji będzie przyczyniała się do zmiany pH skóry głowy oraz mikrobioty skórnej (np. ze względu na pojawiające się środowisko beztlenowe).

Jakie mogą być konsekwencje braku peelingowania skóry głowy?

 • Uporczywy świąd skóry głowy i łuszczenie, 
 • Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, uczucie nieświeżości,
 • Oklapnięcie fryzury, brak objętości,
 • Nadmierna kolonizacja grzybów i bakterii – w konsekwencji łupież, ŁZS, stany zapalne,
 • Zmiana pH skóry głowy,
 • Zmniejszona penetracja składników aktywnych z produktów takij jak lotiony, wcierki, ampułki. 

Jaki peeling do skóry głowy warto wybrać? Oto produkty polecane przez trychologa:

Aromase 5alfa Junier – to połączenie szamponu i peelingu. Produkt idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed zwykłym szamponem. Zapewnia usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci odpowiednie, fizjologiczne warunki skóry.

Pharmaceris H-Stimupeel – to następna propozycja świetnego peelingu, która oczyści skórę głowy z nadmiaru martwych komórek naskórka i warstwy krystalizacji. Peeling odblokowuje ujścia mieszków i pięknie odbija włosy od nasady. 

 1. Pharmaceris H-Stimupeel
  peeling trychologiczny
  Cena od 44,99 zł Cena regularna 55,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szampon niedopasowany do potrzeb skóry głowy

Wciąż wiele reklam bombarduje nas szamponami „do włosów zniszczonych”, „do włosów suchych i matowych”, „dla dzieci” czy też „do włosów farbowanych”. Szampon powinien być dopasowany odpowiednio pod typ skóry głowy, wobec tego w opisie powinien mieć „do skóry wrażliwej”, „do skóry normalnej’ czy też „do skóry przetłuszczającej”.

Szampony, które nie będą dopasowane pod typ skóry głowy, nie będą jej oczyszczać w sposób prawidłowy pozostawiając przy tym niefizjologiczne warunki skóry głowy.

Nieodpowiednie dopasowanie szamponu może doprowadzić do:

 • Uporczywego świądu,
 • Nadmiernego przetłuszczania włosów, uczucia oklapnięcia,
 • Nadmiernego łuszczenia się oraz łupieżu o różnym charakterze, łojotokowego zapalenia skóry, stanów zapalnych,
 • Zmiany pH skóry głowy,
 • Uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego,
 • Nieprzyjemnego zapachu,
 • Zaczerwienienia skóry, uczucie pieczenia i tkliwości.

Jakim szamponem oczyszczać skórę głowy? Bezpiecznym wyborem będą szampony dedykowane wrażliwej skórze. Przykładem jest Aromase Anti-Sensitive. Dzięki obecności kwasu glicyretynowego wykazuje działanie kojące, łagodzące oraz nawilżające. 

 1. Aromase Anti-Sensitive
  szampon do skóry głowy
  Cena od 43,99 zł Cena regularna 57,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Spanie z mokrymi włosami

Najczęściej popełniany błąd bez względu na płeć, czyli spanie z mokrymi włosami. Wiele osób jest negatywnie nastawionych do suszarek lub ma wyrobiony nawyk spania w mokrych włosach (najczęściej jeszcze z czasów dzieciństwa).

Wrażliwy mikrobiom skóry głowy, a także duża obecność gruczołów łojowych i potowych sprawia, iż środowisko skóry głowy jest stosunkowo wilgotne. Im dłużej skóra głowy pozostaje mokra czy też wilgotna (bez względu na to czy włosy schną podczas codziennych domowych czynności, czy idzie się spać z mokrą skórą głowy), tym bardziej narażona jest na wzrost kolonizacji mikrobiomu. 

Pojawiają się dogodne warunki wręcz laboratoryjne:

 duża wilgotność + wysoka temperatura skóry głowy = nadmierna kolonizacja bakterii czy też grzybów

Nawiązując do spania z mokrą głową trzeba sobie to wszystko zobrazować. Mokra skóra głowy to utrudnione wysychanie poduszki w nocy. Takie środowisko przyczynia się do zwiększania kolonizacji drożdżaków i bakterii, a to z kolei może wpłynąć na pojawienie się problemów skórnych. Dodatkowo oprócz tego, że cierpi skóra głowy – cierpią także włosy. Mokry włos ma odchyloną łuskę co równa się z tym, że jest bardziej podatny na uszkodzenia. Zasypianie z mokrymi włosami jest równoznaczne z częstym pocieraniem mokrych włosów o poduszkę, co powoduje pogorszenie się kondycji włosów, matowość czy też problemy z kruszeniem/łamliwością.

Jakie mogą być konsekwencje spania z mokrymi włosami?

 • zaburzenia mikrobiomu skóry głowy,
 • zmiana pH skóry głowy,
 • uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego,
 • pojawienie się problemów skórnych takich jak: łupież o różnym podłożu, łzs, nadmierne przetłuszczanie;
 • świąd i łuszczenie się skóry głowy,
 • zmiana kondycji łodygi włosa: suche, matowe, łamliwe z widocznymi zniszczeniami,
 • brak objętości fryzury.

Przewlekłe stosowanie szamponów przeciwłupieżowych

Wiele osób borykających się z problemem łupieżu, myśli, że należy myć skórę głowy tylko i wyłącznie szamponem przeciwłupieżowym. A jest to błąd! Działania na łupież powinny być wielokierunkowe: keratolityczne, cytostatyczne, przeciwgrzybicze, nawilżające i regenerujące.

Przewlekłe stosowanie szamponów przeciwłupieżowych doprowadza do:

 • Uszkodzenia bariery hydrolipidowej,
 • Zmiany pH skóry głowy,
 • Zaburzenia mikrobiomu,
 • Tkliwość, ból, pieczenie,
 • Ściągnięcie i uczucie wysuszenia skóry,
 • Nadmierne łuszczenie,
 • Nadmierne przetłuszczanie,
 • Ścieńczenie naskórka.

Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego warto przeplatać z szamponami o działaniu łagodzącym i kojącym. Świetnie sprawdzi się Dermedic Capilarte, czyli szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry. Regeneruje barierę naskórkową, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz mikrobiomu. Zawarte w nim D-Panthenol oraz Polidocanol będą wykazywać działanie łagodzące uporczywy świąd i podrażnienia.

 1. Dermedic Capilarte Kojący
  szampon do włosów
  Cena od 32,99 zł Cena regularna 42,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Rewelacyjny jest także Pharmaceris H-Sensitonin. Produkt ten przywraca skórze fizjologiczną równowagę tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia podrażnień. W składzie znaleźć można przeciwgrzybiczy Pirokton Olaminy oraz Wyciąg z Nasion Lnu, który sprawdza się w terapii skór wrażliwych, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień.

 1. Pharmaceris H-Sensitonin
  szampon do włosów
  Cena od 36,99 zł Cena regularna 49,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WARTO WIEDZIEĆ...

Wiele osób po odstawieniu szamponu przeciwłupieżowego ma „nawrót łupieżu” co sprawia, że ponownie po niego sięgają. Znaczna ilość tych osób najprawdopodobniej ma wysuszoną skórę i to co określają jako łupież często jest łuszcząca się, suchą skórą.

Przewlekłe stosowanie suchych szamponów

Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy sięgamy po suchy szampon. Produkty te stosowane z rozwagą i umiarem nie robią większej szkody. Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynamy nadużywać suchych szamponów traktując je jako zamiennik codziennego mycia, a sytuacje okazjonalne stają się codzienną rutyną.

Suchy szampon to nic innego jak substancja pochłaniająca wilgoć najczęściej skrobia w połączeniu z alkoholem i sprężonym gazem. Taki produkt nie oczyści skóry, a pozostawi na niej warstwę „pudru”, który tą nieświeżość zamaskuje.

Zbyt częste stosowanie suchego szamponu w dużych ilościach może doprowadzić do:

 • Podrażnień skóry głowy,
 • Łupieżu, suchości, uczucia ściągnięcia,
 • Uszkodzeń płaszcza hydrolipidowego,
 • Silnego świądu,
 • Nadmiernego przetłuszczania.

Pamiętaj, że możesz stosować suchy szampon, ale NIE zastępuj nim klasycznego szamponu.

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Kosmetyki, które zachwyciły nas w 2022 roku Czytaj więcej