czy można spac z mokrymi wlosami

Śpisz z mokrymi włosami? To błąd! Trycholog wyjaśnia dlaczego

Zdarza Ci się pójść spać z mokrymi włosami? Trycholog, Paulina Hanusz wyjaśnia dlaczego należy zerwać z takim nawykiem. Okazuje się, że może mieć bardzo przykre konsekwencje dla kondycji włosów…

Mycie skóry głowy jest czynnością, która dla niektórych jest przyjemnością i rytuałem, dla innych zaś nielubianym obowiązkiem. Często z braku czasu czy też przyzwyczajenia pozostawiamy włosy do naturalnego wyschnięcia lub co gorsza kładziemy się z takimi spać. Czy spanie z mokrymi włosami jest złe? Czy faktycznie suszenie włosów będzie mniejszym złem? Pora rozwiać wątpliwości!

Mikrobiom skóry głowy

Skóra jest jednym z największych organów człowieka. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne i limfatyczne, zakończenia nerwowe, ale także gruczoły potowe, łojowe oraz mikrobiom. Każda część ciała ma swój własny charakterystyczny mikrobiom, tak samo jest ze skórą głowy. Jest to populacja drobnoustrojów, która jest ściśle dopasowana do określonego miejsca na ciele danego gatunku. Głównym zadaniem mikrobiomu jest funkcja ochronna przed różnego rodzaju patogenami czy też drobnoustrojami chorobotwórczymi. Powierzchnia skóry jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które będąc w homeostazie organizmu są dla człowieka najczęściej obojętne lub korzystne.

Co to takiego homeostaza organizmu? Organizm człowieka jest przystosowany do funkcjonowania w zmiennych warunkach zewnętrznych takich jak: temperatura, ciśnienie, stres, sen, emocje. Następnie musi w taki sposób dopasować działania poszczególnych układów, by zapewnić optymalną pracę całego organizmu. Mechanizmy polegają na dopasowaniu funkcjonowania ustroju do określonej sytuacji spowodowanej czynnikami zewnętrznymi. Jeśli więc dana osoba będzie miała podwyższoną temperaturę ciała naturalnym i fizjologicznym mechanizmem będzie pocenie się w celu obniżenia temperatury. Rolą utrzymania stanu równowagi w układzie powłokowym będzie przede wszystkim utrzymanie doskonałej bariery i stałości środowiska wewnętrznego, wydzielanie potu, ale także regulacja temperatury ciała.

Prawidłowe pH skóry głowy powinno być lekko kwaśne i wahać się między 4,2 - 5,6, tak aby skutecznie przeciwdziałać bakteriom czy grzybom. Skóra głowy ze względu na dużą ilość gruczołów łojowych i potowych jest często idealnym środowiskiem dla wzrostu kolonii mikrobiologicznej, chociażby ze względu na stosunkowo wilgotne warunki skóry.

Bestsellerowe szampony do włosów:

 1. Dermedic Capilarte Kojący
  szampon do włosów
  Cena od 32,99 zł Cena regularna 42,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Anwen Wake it Up
  szampon do włosów
  Cena od 28,99 zł Cena regularna 37,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Vichy Dercos K
  szampon przeciwłupieżowy
  Cena od 64,99 zł Cena regularna 103,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Pharmaceris H-Stimupurin
  szampon do włosów
  Cena od 46,99 zł Cena regularna 62,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Czy można spać z mokrą skórą głowy?

Ze względu na wrażliwy mikrobiom skóry głowy, dużą obecność gruczołów łojowych i potowych skóra głowy powinna być jak najkrócej mokra. Dlaczego? Im dłużej pozostaje ona mokra czy też wilgotna (bez względu na to czy włosy schną podczas codziennych domowych czynności, czy idzie się spać z mokrą skórą głowy) - tym bardziej zostaje narażona na wzrost kolonizacji mikrobiomu. Pojawiają się idealne warunki laboratoryjne:

duża wilgotność + wysoka temperatura skóry głowy = nadmierna kolonizacja bakterii czy też grzybów.

Nawiązując do spania z mokrą głową trzeba sobie to wszystko zobrazować. Mokra skóra głowy i gęste włosy to utrudnione wysychanie poduszki w nocy. Wszystko to przyczynia się do zwiększania kolonizacji drożdżaków i bakterii, a to z kolei może wpłynąć na pojawienie się problemów skórnych.

Czym grozi spanie z mokrymi włosami?

Oprócz tego, że cierpi skóra głowy – cierpią także włosy. Mokry włos ma odchyloną łuskę co równa się z tym, że jest bardziej podatny na uszkodzenia. Tego typu nawyki jak zasypianie z mokrymi włosami co jest równoznaczne z częstym pocieraniem mokrych włomów o poduszkę mogą spowodować pogorszenie się ich kondycji, matowość czy też problemy z kruszeniem oraz łamliwością.

Jakie mogą być konsekwencje spania z mokrymi włosami?

 • zaburzenia mikrobiomu skóry głowy,
 • zmiana pH skóry głowy,
 • pojawienie się problemów skórnych takich jak: łupież o różnym podłożu, łojotokowe zapalenie skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie;
 • świąd i łuszczenie się skóry głowy,
 • zmiana kondycji łodygi włosa: pasma stają się suche, matowe, łamliwe z widocznymi zniszczeniami,
 • brak objętości fryzury,
 • i wiele więcej...

Jak osuszać włosy po myciu?

Zdecydowanie lepszą opcją od spania z mokrymi włosami będzie wysuszenie skóry głowy oraz włosów. Nie należy kojarzyć suszarki jako czegoś złego. Suszenie włosów i skóry głowy ma jednak swoje zasady. Są to przede wszystkim:

 •  Odpowiednia odległość od skóry głowy i włosów. Zbyt blisko nakierowane źródło ciepłego nawiewu, może mieć wpływ na suchość skóry głowy i łodygi, ale także na uszkodzenia.
 • Odpowiednia temperatura nawiewu. Nie należy popadać ze skrajności w skrajność wybierając bardzo gorący lub bardzo zimny nawiew. W tej sytuacji trzeba znaleźć letnią temperaturę nawiewu.
 •  Zabezpiecz włosy przed suszeniem. Może to być termoochrona w sprayu lub zawarta w formule olejowej.
 1. Syoss Keratin Heat
  spray do włosów
  Cena od 21,99 zł Cena regularna 30,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Joanna Styling Effect Termoochrona
  spray do włosów
  Cena od 12,49 zł Cena regularna 15,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Mgiełka do reaplikacji SPF na makijaż - jak należy jej używać i która jest najlepsza? Czytaj więcej