jedwabna poduszka do spania czy warto

Czy warto spać na jedwabnej poduszce?

Ekskluzywna, niezwykle rzadka, naturalna tkanina, przeżywa aktualnie renesans. Okazuje się, że w kontakcie ze skórą i włosami pozytywnie wpływa na ich kondycję. Co zmienia jedwab na poduszce w porównaniu z klasyczną bawełną i jaki ma wpływ na cerę i fryzurę? 

Jedwab wytwarza się z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest więc naturalny, ale nie jest materiałem wegańskim, bo ma pochodzenie odzwierzęce. Natomiast jest niezwykle luksusowy, ponieważ stanowi on tylko 0,2% produkcji wszystkich tkanin i dzianin na świecie. Jak powstaje jedwab? Kokony jedwabników należy zanurzyć w gorącej wodzie. Następnie trzeba znaleźć koniec nici jedwabnej i zawinąć go na szpulkę (z jednego kokonu powstaje aż 1,6 km cieniusieńkiej nici). A kolejnym krokiem jest powstawanie jedwabnej przędzy. Metr bieżący jedwabiu kosztuje ok. 48 zł, ale w tej cenie zawiera się wymagający i mozolny proces wytwarzania tego materiału, który jest czasochłonny. Ale okazuje się, że to luksus, w który opłaca się zainwestować. 

Zalety jedwabiu

Ten ekskluzywny materiał ma wybitne właściwości, które doceniają nie tylko osoby pracujące w świecie mody. Coraz częściej sięga się po jedwab w kontekście dbania o urodę (proteiny jedwabne wykazują właściwości nawilżające, wygładzające i regenerujące, więc często spotyka się je w składzie kosmetyków). Jakie jeszcze korzyści można czerpać z jedwabiu?

 • jedwab wykazuje właściwości termoregulujące,
 • jest hipoalergiczny, więc nie uczula, ani nie podrażnia nawet najbardziej reaktywnych, wrażliwych skór,
 • to materiał higroskopijny, czyli pochłaniający wilgoć,
 • nie gromadzi roztoczy, grzybów i bakterii,
 • jest miły i gładki w dotyku,
 • to tkanina przewiewna,
 • jedwab nie elektryzuje się,
 • to materiał elastyczny.

Jedwabna poszewka a włosy

Jedwab od setek lat jest materiałem znanym z dworów cesarskich lub królewskich. Przyczyną jest zarówno cena wyrobów jedwabnych, jak i ich właściwości. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego materiału, najbardziej cenione chusty, gumki czy opaski do włosów, wykonane są właśnie z jedwabiu. Powód? Włosy czują się lepiej w towarzystwie tkaniny  jedwabnej niż np. poliestrowej.

Idąc tym tropem, zaobserwowano, że jedwabna poszewka na poduszkę ma pozytywny wpływ na jakość włosów. Wywołuje dużo mniejsze tarcie niż bawełniana, więc włosy mniej się elektryzują, łuski mniej wycierają, a fryzura po całej nocy na takiej poduszce jest znacznie gładsza. Jedwab zapobiega także uszkodzeniom mechanicznym i chroni przed rozdwajaniem końcówek. Poszewka wykonana z tej tkaniny, to wspaniałe rozwiązanie dla włosów kręconych, kędzierzawych i puszących się. Dotyk jedwabnej poszewki zmniejsza tendencję do puszenia się włosów. Dodatkowy atut: jedwab jest też delikatny dla brwi i rzęs, co docenią osoby, które zawsze śpią na boku.

 1. Cat & Cat Jedwab Różowa
  jedwabna poszewka na poduszkę
  Cena od 85,99 zł Cena regularna 99,99 zł
  Najniższa cena:  89.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jedwab a skóra

Gładka powierzchnia jedwabnej poszewki (np. Cat & Cat Jedwabna poszewka na poduszkę) to także inwestycja w gładszą skórę bez linii i zmarszczek. Twarz może się po takiej poduszce swobodnie przesuwać, a dzięki miłemu dotykowi jedwabiu, po przebudzeniu jest na niej mniej widocznych tzw. zmarszczek snu. Twarz nie jest „pognieciona”, a bruzdy i linie nie utrwalają się. Dodatkowym walorem, który docenią zwłaszcza osoby ze skórą reaktywną, z tendencją do alergii kontaktowych czy podrażnień jest to, że poszewkę z jedwabiu mieć warto, gdyż jest to materiał hipoalergiczny. Nie gromadzi alergenów, mikroustrojów i roztoczy kurzu. Sprawdzi się więc także przy cerach trądzikowych

Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą poszewek bawełnianych na jedwabne, jest to, że jedwab nie wzmaga pocenia się – jest przewiewny. W upalne noce dzięki umiejętnościom termoregulującym taka poszewka przyjemnie chłodzi skórę na twarzy, a w zimowe wieczory – ogrzewa. Czy można chcieć więcej? Owszem – całego kompletu jedwabnej pościeli! 

 1. Cat & Cat Jedwab Czarna
  jedwabna poszewka na poduszkę
  Cena od 85,99 zł Cena regularna 99,99 zł
  Najniższa cena:  89.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Jak powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry wrażliwej? Czytaj więcej