kwasy na zmarszczki

Kwasy na zmarszczki - jakie działają przeciwstarzeniowo? [RADY EKSPERTA]

Wiele z nas kojarzy kwasy jako substancje do walki z trądzikiem, zaskórnikami lub innymi niedoskonałościami. Ale kwasy mają więcej zastosowań! Świetnie sprawdzają się m.in. na zmarszczki. Jakie kwasy warto wprowadzić do pielęgnacji przeciwstarzeniowej? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Rola kwasów w terapii przeciwstarzeniowej nadal nie jest zbyt popularna, a szkoda! W chwili obecnej rynek kosmetyczny poszedł tak dynamicznie do przodu, że mamy dostęp do preparatów bazujących na kwasach, których działaniem jest głównie działanie przeciwstarzeniowe. Peelingi chemiczne przy wykorzystaniu tego typu kwasów to alternatywa dla bolesnych zabiegów medycyny estetycznej lub rozwiązanie dla młodych osób, które chcą się zająć profilaktyką anti-aging

Jakie kwasy na zmarszczki?

Kwasy są bardzo szeroką grupą i mają różne zastosowanie. Inne kwasy sprawdzą się w zwalczaniu zaskórników lub trądziku, a inne lepiej poradzą sobie w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Do najlepszych kwasów na zmarszczki możemy zaliczyć:

 • kwas glikolowy - w pracy z ludźmi borykającymi się z trądzikiem widzę, że ten kwas jest błędnie nadużywany do walki ze stanami zapalnymi lub zaskórnikami. To fantastyczny kwas do terapii przeciwstarzeniowych, którego potencjał jest niedoceniany i który jest mylnie stawiany w grupie z kwasami do walki z trądzikiem. 
 • kwas traneksamowy - jego pierwotnym zastosowaniem było leczenie trądziku różowatego. Nadal jest to jeden z cenniejszych składników w leczeniu tej choroby, jednak później wykazano, że świetnie odnajduje się także w terapii przebarwień i anti-aging. 
 • kwas askorbinowy - czyli czysta forma witaminy C. Nie tylko świetnie działa na przebarwienia, ale także wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. 

WSKAZÓWKA

W przypadku bardzo mocno widocznych oznak fotostarzenia, silnych przebarwień czy blizn, warto zasięgnąć konsultacji u lekarza medycyny estetycznej. Od dłuższego czasu rynek bogatszy jest o coraz to nowsze peelingi medyczne na bazie kwasów. Takie peelingi może wykonać tylko lekarz, ponieważ są to preparaty działające na poziomie skóry właściwej i ich nieumiejętne zastosowanie może doprowadzić do poważnych poparzeń. Natomiast dobrze dobrany peeling, wykonany u dobrego specjalisty może optycznie odjąć kilka lat! Zabiegi z użyciem peelingów medycznych nie należą do najprzyjemniejszych, a okres rekonwalescencji również nie jest zbyt komfortowy, jednak efekty są spektakularne. Warto rozważyć taką opcję, kiedy zmarszczki są na tyle głębokie a przebarwienia na tyle uporczywe, że żadne z kosmetyków do pielęgnacji domowej nie przynoszą pożądanych efektów.

Kwas glikolowy na zmarszczki

Kwas glikolowy słynie z tego, że ma najmniejszą cząsteczkę wśród wszystkich znanych nam w kosmetyce kwasów. Dzięki temu ma zdolność penetrowania bardzo głęboko przez naskórek, aż do warstwy podstawnej (ostatniej z pięciu warstw naskórka). Dzięki temu, że przenika przez wszystkie warstwy naskórka stymuluje komórki każdej z nich do pracy. Nie ma działania seboregulującego, ale świetnie sprawdzi się przy skórach palacza o nierównym i zmęczonym kolorycie.

Kwas glikolowy to kwas, który idealnie nada się do pielęgnacji nastawionej na działanie przeciwstarzeniowe oraz wyrównujące koloryt skóry. W połączeniu z innymi substancjami wykorzystuje się go do walki z przebarwieniami. Użyty w gabinecie podczas zabiegu może „utorować” drogę dla innych substancji aktywnych czy kwasów. Używany w domowym zaciszu w celu radzenia sobie z trądzikiem może prowadzić do nasilenia problemu, nie posiada on właściwości antybakteryjnych ani nie rozpuszcza łoju. Bardzo głęboka penetracja przez naskórek może prowadzić do podrażniania stanów zapalnych, co w efekcie spowoduje, że będzie ich jeszcze więcej.

Polecany produkt z kwasem glikolowym:

Iwostin Estetic - peeling z 12% kwasem glikolowym - zgodnie z obietnicą producenta ten produkt będzie rozjaśniał skórę oraz przywracał jej jednolity koloryt. Złuszczanie będące efektem ubocznym stosowania kwasu, będzie prowadzić do pobudzenia skóry do produkcji nowych i zdrowych komórek skóry dzięki czemu nabierze ona promiennego wyglądu. Głęboka penetracja kwasu glikolowego przyczyni się także do lepszego ukrwienia i odżywienia naskórka na wszystkich jego poziomach.

Kwas traneksamowy na zmarszczki

Co szczególnego wyróżnia kwas traneksamowy na tle innych kwasów? Kwas traneksamowy jest bardzo przyjemny w użytkowaniu. W przypadku kosmetyków do stosowania w domu, a nawet i peelingów gabinetowych, cechuje go brak nieprzyjemnych odczuć w momencie aplikacji. Często łączy się go także z witaminą C, aby podbić działanie rozjaśniające i redukujące przebarwienia. Takie połączenie będzie także bardzo pozytywnie wpływać na syntezę kolagenu. Wykazano także, że kwas traneksamowy posiada działanie przeciwzapalne i redukuje przebarwienia pozapalne. Dzięki temu mogą używać go osoby borykające się z trądzikiem wieku dorosłego, które jednocześnie chcą zadbać o redukcje zmian skórnych oraz o spowolnienie procesów starzenia

Polecany produkt z kwasem transksamowym:

Sesderma Azelac RU SPF 50+ - to emulsja do stosowania na dzień, oprócz kwasu traneksamowego zawiera filtry przeciwsłoneczne, które chronią nas zarówno przed przyśpieszonym starzeniem jak i przed przebarwieniami. Produkt został wzbogacony o czynniki wzrostu TGF-BETA 2, które pobudzają naszą skórę do pracy zapewniając nam działanie anti-aging. 

 1. Sesderma Azelac RU SPF50+
  emulsja do twarzy
  Cena od 178,99 zł Normalna cena 229,99 zł

Kwas askorbinowy na zmarszczki

Dlaczego kwas askorbinowy świetnie się sprawdzi przy pielęgnacji anti-aging? Witamina C bierze udział w procesach syntezy kolagenu, zamienia aminokwas prolinę w hydroksyprolinę, która stanowi 10% całej ilości kolagenu zawartego w skórze. Krótko mówiąc - im więcej kwasu askorbinowego dostarczymy naszej skórze, tym większa będzie synteza kolagenu.

Witaminę C warto stosować nie tylko w kosmetykach, ale i dbać o jej dużą ilość w codziennej diecie. Kwas askorbinowy jest bardzo silnym antyoksydantem, czyli substancją walczącą ze szkodliwymi, wolnymi rodnikami. Antyoksydanty sprawiają, że nasz organizm starzeje się wolniej dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę jeśli chcemy zadbać o skuteczność terapii przeciwstarzeniowej. Warto dodać, że oprócz właściwości przeciwstarzeniowych, witamina C w różnych jej formach wykazuje działanie depigmentacyjne, czyli rozjaśniające przebarwienia. Natomiast sam kwas askorbinowy dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu można go stosować jako dodatek do pielęgnacji przeciwtrądzikowej połączonej z anti-aging.

Polecany pordukt z kwasem askorbinowym:

SVR Ampoule C 20% - wysokie stężenie witaminy C w tym preparacie będzie skutkowało dość szybko widocznymi efektami. Serum stosowanie codziennie, powinno przyczyniać się do rozjaśniania przebarwień, ujędrnienia skóry i jej wyraźnego napięcia. Doda także subtelnego blasku, dzięki czemu twarz będzie wyglądać młodziej.

 1. SVR Ampoule C 20%
  serum do twarzy
  Cena od 134,99 zł Normalna cena 208,99 zł

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-3.pdf 

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Jak wykonać makijaż na sylwestra 2021? Poznaj rady wizażystki Czytaj więcej