mapa twarzy

Trądzikowa mapa twarzy - co sygnalizuje miejsce pojawienia się wyprysków? [RADY EKSPERTA]

Na Twojej twarzy wypryski zazwyczaj pojawiają się w tym samym miejscu np. na brodzie, czole lub policzkach? Prawdopodobnie nie jest to przypadek. Warto przyjrzeć się trądzikowej mapie twarzy, aby poznać przyczynę powstawania pryszczy w określonych miejscach. Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Trądzik pospolity to przewlekła choroba, która dotyczy ok. 75-95 proc. osób w okresie dojrzewania, u których przynajmniej raz pojawiły się zmiany zapalne. Dermatoza nie jest domeną jedynie młodzieży, coraz częściej spotykamy się z tzw. trądzikiem osób dorosłych. Dlaczego trądzik w ogóle powstaje?

Przyczyny powstawania pryszczy

Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:

 • Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy;
 • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie; zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry;
 • Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych;
 • Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy;
 • Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał;
 • Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju;
 • Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie;
 • Niektóre leki i związki chemiczne;
 • Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym;
 • Palenie papierosów.

Wypróbuj polecane dermokosmetyki na trądzik:

 1. Avène Cleanance Comedomed
  koncentrat do twarzy
  Cena od 82,99 zł Cena regularna 124,99 zł
  Najniższa cena:  74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Pharmaceris T Comedo Acne
  krem przeciw zaskórnikom
  Cena od 48,99 zł Cena regularna 62,99 zł
  Najniższa cena:  43.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Bioderma Sébium Pore Refiner
  krem do twarzy
  Cena od 72,99 zł Cena regularna 102,99 zł
  Najniższa cena:  72.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy
  peeling do twarzy
  Cena od 17,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  17.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 5. Avène Cleanance
  żel do twarzy
  Cena od 42,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  Najniższa cena:  40.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Trądzikowa mapa twarzy 

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną. 

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych. 

trądzikowa mapa twarzy - infografika by Super-Pharmtrądzikowa mapa twarzy - infografika by Super-Pharm

Trądzik na czole

Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym. 

Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.

Trądzik na nosie

Częste zmiany na nosie powinny skłonić do diagnostyki pracy trzustki oraz przyjrzenia się diecie. Ich przyczyną może być nadmiar cholesterolu, zbyt mała ilość witamin z grupy B, problemy z ciśnieniem krwi oraz nietolerancje pokarmowe. Z diety należy wyeliminować niezdrowe produkty, tłuste posiłki oraz słodycze, a zwiększyć podaż kwasów omega 3.

Trądzik na policzkach

Jeśli zmagamy się z częstymi zmianami na policzkach warto sprawdzić, czy nasz żołądek działa sprawnie. Przydatne mogą okazać się również badania wykluczające nietolerancje pokarmowe. Często alergie na nabiał oraz gluten mogą manifestować się w okolicy policzków. Jeśli, mimo wykonanych badań i wyeliminowania alergenów, stan skóry nie poprawia się warto sprawdzić kondycję płuc. Warto nadmienić, że pryszcze na policzkach często pojawiają się także ze względu na brak higieny np. używanie brudnych pędzli do makijażu lub rzadką dezynfekcję telefonu. 

Trądzik na brodzie i żuchwie

Można zauważyć tendencję pomiędzy nasileniem zmian trądzikowych w tej okolicy oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Często w tym miejscu manifestują się problemy z pracą tarczycy. Problem ten dotyczy głównie kobiet, jednak nie oznacza to, że nie może również wystąpić u mężczyzn.

Przyczyną pojawienia się pryszczy na brodzie może być także stres (często nerwowo drapiemy się po brodzie lub opieramy dłonie na żuchwie). 

Punktowe preparaty na wypryski:

 1. Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel
  żel punktowy
  Cena od 38,99 zł Cena regularna 49,99 zł
  Najniższa cena:  35.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Uriage Hyséac SOS
  pasta punktowa
  Cena od 67,99 zł Cena regularna 89,99 zł
  Najniższa cena:  49.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. La Roche-Posay Effaclar A.I.
  preparat na punktowe niedoskonałości
  Cena od 59,99 zł Cena regularna 81,99 zł
  Najniższa cena:  57.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Jak stosować emulsję do twarzy i jaka cera ją pokocha? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej