Trądzik

Poznaj przyczyny powstawania trądziku i prawidłową pielęgnację skóry skłonnej do niedoskonałości

Trądzik bywa zmorą nastolatów, a także osób dojrzałych. Aby go skutecznie wyleczyć należy określić jego przyczynę oraz wprowadzić odpowiednią rutynę pielęgnacyjną. Jaką? Wyjaśniamy podstawy pielęgnacji cery trądzikowej. 

Dlaczego mam trądzik? Jak sobie z nim radzić?

Trądzik może wywoływać wiele czynników. Ta choroba skóry jest najczęściej występującą dermatozą na świecie. W grupie wiekowej 14-19 lat dotyka nawet 80 procent populacji. W tej konkretnej grupie przyczyną pojawienia się trądziku najczęściej są zaburzenia równowagi hormonalnej związane z dojrzewaniem płciowym.

Występowanie trądziku może mieć także związek z genetyką. Dziecko rodziców, którzy chorowali na trądzik lub przechodzili jego ciężką postać, jest bardziej zagrożone ryzykiem wystąpienia trądziku, niż dziecko rodziców, którzy na tę chorobę nie cierpieli.

Czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się trądziku są także wielkość i liczebność gruczołów łojowych, nasilony łojotok oraz skład łoju. Trądzik wzmagać może także nadwrażliwość na hormony z grupy androgenów oraz zaburzenia keratynizacji w gruczołach łojowych, nagromadzenie łoju i nadmierne mnożenie się bakterii z grupy Propionibacterium acnes.

Co ma wpływ na zaostrzenie trądziku?

Na powiększenie się zmian trądzikowych i zaostrzenie choroby wpływ może mieć zła, zbyt podrażniająca i wysuszająca skórę pielęgnacja, ponieważ nadmierne wysuszanie skóry prowadzi do nasilenia się łojotoku. Podobnie na skórę działają także promienie UV i nadmierna ekspozycja słoneczna – „podgrzana” skóra reaguje zwiększeniem wydzielania sebum, co z kolei powoduje nasilenie się zmian trądzikowych.

Samodzielne wyciskanie i zdrapywanie zmian może prowadzić do dalszego pogarszania stanu skóry, tworzenia się przebarwień pozapalnych i blizn. Istnieje także odmiana trądziku kosmetycznego, który wywołują nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji skóry.

Badania kliniczne wskazują, że w grupie młodych pacjentów na intensywność trądziku wpływ ma także dieta, która powinna być zbilansowana, o niskim indeksie glikemicznym, bogata w proteiny, antyoksydanty i kwasy Omega (z przewagą Omega-3).

W celu zredukowaniu trądziku unikać w diecie należy:

 • Mleka i mlecznych potraw,
 •  Wysoko przetworzonych węglowodanów,
 • Produktów silnie podnoszących poziom cukru we krwi,
 • Słodkich napojów,
 •  Alkoholu.

 Czy trądzik zawsze wymaga wizyty u dermatologa?

Trądzik jest chorobą skóry, przewlekłą i o częstych nawrotach. W ostrym i ciężkim przebiegu wymaga stosowania miejscowo lub doustnie leków na receptę. Oprócz kuracji, ważna jest także dodatkowa pielęgnacja odpowiednio dobranymi produktami. Dermokosmetykami – zwłaszcza tymi do oczyszczania skóry, można zadbać o równowagę bariery hydro-lipidowej skóry. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji pomoże także w przypadku osób, które nie mają trądziku, ale zmagają się z niedoskonałościami skóry, takimi jak: strefy przesuszone, problemy z nadmiernym łojotokiem, grudki, nierówny koloryt. W takich przypadkach odpowiednią pielęgnację pomoże dobrać kosmetolog lub farmaceuta.

Jakie składniki są wskazane w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Kluczowa w dbaniu o skórę z trądzikiem jest jej pielęgnacja – skuteczna, ale jednocześnie delikatna, niepodrażniająca i nienaruszająca bariery hydro-lipidowej. Podstawa pielęgnacji to oczyszczanie skóry – zwłaszcza tej z nasilonym łojotokiem. Tutaj sprawdzą się preparaty bez alkoholu, za to o lekko kwaśnym pH 5,5-7.

Zalecane dla skóry skłonnej do trądziku są także produkty ją tonizujące, o działaniu delikatnie złuszczającym i zmniejszającym łojotok. Takie produkty mogą zawierać kwasy AHA i BHA (kwas glikolowy, mlekowy i salicylowy), a także niacynamid.

Doskonale zbadanym składnikiem stosowanym w leczeniu trądziku są także retinoidy. Stosuje się je w lekach na receptę, ale w ogólnodostępnej sprzedaży są także kosmetyki z retinolem, o stężeniu odpowiednim do samodzielnego stosowania w domu.

Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na pielęgnację skóry trądzikowej – w zależności od składnika - delikatnie złuszczając skórę, regenerując ją, kojąc i rozjaśniając przebarwienia.

Jakie produkty do skóry trądzikowej oferuje CeraVe?

CeraVe to marka dermokosmetyków stworzonych we współpracy z dermatologami. W ofercie CeraVe znajdziemy dermokosmetyki do twarzy i ciała, w tym także odpowiednie do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku:

cerave ksometyki na trądzik co kupićcerave ksometyki na trądzik co kupić

    

CODZIENNA RUTYNA PIELĘGNACYJNA:

 • Do oczyszczania skóry trądzikowej odpowiedni jest delikatny Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. Jego zadaniem jest oczyszczenie porów, zredukowanie nadmiaru sebum oraz ochrona bariery hydrolipidowej skóry. W jego składzie znalazły się trzy kluczowe ceramidy, niacynamid, biała glinka oraz kwas salicylowy. Żel można stosować dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
 • Dla skóry skłonnej do trądziku przeznaczony jest również Żel Przeciw Niedoskonałościom, który powoli zredukować wypryski i przebarwienia dzięki zawartości kwasów AHA i BHA. Ceramidy znajdujące się w składzie zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Ze względu na zawartość kwasów, żel należy stosować w pielęgnacji wieczornej. 

PIELĘGNACJA SPECJALNA:

 • Kiedy wspomniane wyżej produkty poradzą już sobie ze zmianami trądzikowymi pora na Odbudowujące Serum z Retinolem. To dermokosmetyk polecany w walce z przebarwieniami potrądzikowymi. Nie należy go stosować w jednej rutynie z wymienionymi wyżej produktami, ponieważ połączenie kwasów oraz retinolu jest ryzykowne i może wywołać podrażnienia. Po serum z retinolem sięgamy więc po wyleczeniu trądziku. Zadziała ono upiększająco i wygładzająco. Pomoże zmniejszyć widoczność zmian potrądzikowych, przebarwień i porów. Wygładza skórę, ale jej nie wysusza, co gwarantują takie składniki, jak ceramidy oraz niacynamid. W dużym skrócie -  to świetny produkt, który pomoże pozbyć się niechcianych pamiątek po trądziku. 
 1. CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom
  żel do mycia twarzy
  Cena od 48,99 zł Cena regularna 70,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom
  żel do twarzy
  Cena od 59,99 zł Cena regularna 84,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. CeraVe Odbudowujące Serum z Retinolem
  serum do twarzy
  Cena od 75,99 zł Cena regularna 111,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Sprawdź także inne produkty marki CeraVe - żel do mycia twarzy

Artykuł powstał we współpracy z marką CeraVe. 

Następny wpis
Serum odmładzające - ranking TOP 5 najlepszych produktów Czytaj więcej