CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM PERFUM Cz. I

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM PERFUM Cz. I


Wybierając się do perfumerii można dostać zawrotu głowy :-) Mnogość  flakonów, kolorów, aromatów. Po chwili przebywania w takim miejscu przestajemy rozróżniać zapachy, mylą nam się oznaczenia i nie mamy pojęcia co kupić. Oto kilka rad, jak się odnaleźć w tym pachnącym świecie i wybrać perfumy idealne.


Perfumy często dostajemy w prezencie, kupujemy pod wpływem emocji lub dajemy się skusić klimatem atrakcyjnych reklam perfum. Później, a często tak bywa, że pięknie wyglądające flakony, są jedynie dekoracją. Zapach, który zachwycił nas zaraz po naniesieniu na skórę, po kilku godzinach może nas drażnić. Dzieje się tak, ponieważ perfumy składają się z trzech nut zapachowych, które uwalniają się po określonym czasie.


Nuta głowy – wyczuwana jest zaraz po użyciu perfum, jednak jej zapach jest najmniej trwały. Utrzymuje się na skórze 15-30 min. Jest to wizytówka każdych perfum i to ona właśnie może nas skusić do szybkiego zakupu.

Nuta serca – możemy ją poczuć już 30 min po naniesieniu zapachu. W zależności od jakości perfum utrzymuje się do 2 godzin.

Nuta bazowa – czyli nuta końcowa, to zapach który utrzymuje się na skórze najdłużej i to właśnie on powinien nas przekonać nas do zakupu. Zapach ten może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin.

Wybierając się do perfumerii  dobrze jest znać podział perfum ze względu na ilość olejków zapachowych i sposób ich oznaczania. Rozróżniamy:

Prawdziwe Perfumy (parfum) – rzadko możemy je spotkać w popularnych sklepach. Ich ceny są bardzo wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są bardzo trwałe, ponieważ znajduje się w nich 20-40% olejków zapachowych.

 

Wody perfumowane ( EDP – eau de parfum) – zawierają 10-20% olejków zapachowych i utrzymują się na skórze cały dzień. Ceny są dużo bardziej przystępne niż w przypadku prawdziwych perfum, dlatego wody perfumowane cieszą ogromną popularnością.

 

 Wody toaletowe (EDT – eau de toilette) - zapach utrzymuje się na skórze do kilku godzin dlatego, że wody zawierają 5-15% olejków zapachowych. Ten rodzaj perfum najczęściej znajduje się w damskich torebkach, ponieważ można go używać kilka razy dziennie.

 

 Wody kolońskie (EDC – eau de cologne) – Produkty te mają najniższe stężenie olejków zapachowych – 5%.

 

 Wody odświeżające ( eau fraîche) – służą do delikatnego odświeżenia. Zawierają najmniej olejków zapachowych, zaledwie 1-3%.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Następny wpis
PORADY EXPERTA SUPER- PHARM Czytaj więcej