odżywki emolientowe

Odżywki emolientowe - jak je stosować i jaka jest najlepsza?

Odżywki emolientowe to podstawa świadomej pielęgnacji włosów - dzięki nim pasma są dociążone i zyskują zdrowy blask. Bywa jednak, że włosy po nich zbyt mocno się przetłuszczają lub stają się oklapnięte, dlatego bardzo ważne, aby dostosować je pod porowatość włosów.

Odżywka emolientowe to w największym skrócie odżywka bogata w oleje, parafiny i woski. Są one niezbędne włosom, aby były silne i nie traciły nawilżenia. Emolienty znajdziemy w niemal każdej odżywce do włosów, ale warto stosować je świadomie, aby jeszcze lepiej zadbać o swoje włosy. W tym celu warto zapoznać się z równowagą PEH i włączyć do swojej pielęgnacji właśnie odżywki emolientowe.

RADA EKSPERTA

Odżywki i maski emolientowe odpowiadają za stworzenie struktury ochronnej na zewnętrznej warstwie włosów, zabezpieczając je przed utratą wody, odpowiedzialnej za nawilżenie i witalność włosów. Dodatkowo stosowanie produktów emolientowych chroni częściowo przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV i uszkodzeniami mechanicznymi (czesaniem, tapirowaniem) lub termicznymi (stylizacja prostownica lub lokówką).

Najlepszy sposób na stosowanie odżywek emolientowych? Trzymając maskę lub odżywkę na włosach, dodatkowo zawiń je w ręcznik lub czepek po to, aby składniki jeszcze lepiej mogły aktywować się na strukturze włosa

- radzi fryzjer, Kamil Biardzki.

Odżywki emolientowe - co to? 

Odżywki emolientowe dyscyplinują nawet najbardziej niesforne pasma - zapoznać się z nimi powinny w szczególności osoby o kręconych i puszących się włosach. Nie bez powodu stosuje się je na koniec pielęgnacji, czyli na tak zwane "domknięcie". Odżywka emolientowa zastosowana jako ostatnia odżywka zatrzymuje substancje budujące w środku. Wypełnia pory włosa, sprawia, że jest bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia - zarówno na warunki atmosferyczne (słońce, słona woda, wiatr), jak i na stylizację na gorąco. Odżywki emolientowe sprawdzą się także w metodzie mycia włosów OMO (jako ostatni krok). 

Jak rozpoznać czy odżywka jest emolientowa?

Aby rozpoznać czy odżywka do włosów jest emolientowa należy wziąć pod lupę jej skład. Jakich substancji należy szukać na liście składników? Najważniejsze to m.in.:

 • naturalne woski oraz masła, 
 • oleje roślinne, 
 • oleje mineralne (np. parafina), 
 • lanolina, 
 • niektóre silikony. 

Jak stosować odżywki emolientowe?

Odżywki emolientowe warto stosować codziennie, szczególnie w metodzie OMO, jako drugą odżywkę (drugie O). Po nałożeniu na końce odżywki z humektantami lub proteinami, a następnie umyciu szamponem skóry głowy, aplikujemy emolienty. Dzięki temu zabezpieczamy pasma i ułatwiamy sobie ich rozczesywanie. Każdą odżywkę emolientową możemy stosować także bez spłukiwania, aby zdyscyplinować pasma. Wtedy nakładamy jednak minimalną ilość, aby nie obciążyć włosów. 

Najlepsze odżywki emolientowe do włosów 

Odżywkę emolientową zawsze dobieramy pod porowatość naszych włosów. Aby ją poznać, warto wykonać test na porowatość włosów. Zwykle jednak włosy rozjaśniane, puszące się i cienkie będą włosami wysokoporowatymi. Z kolei włosy delikatnie falowane, miękkie i lekko puszące się to włosy średnioporowate. Włosy proste, lejące się to włosy niskoporowate. Dlaczego to takie ważne? Odżywki emolientowe mają w swoich składach oleje o różnych właściwościach i rozmiarach cząsteczek. Te w odżywkach dla włosów wysokoporowatych mają zdecydowanie większe cząsteczki, dzięki czemu lepiej "wypełniają" porowaty włos. Z kolei ten sam kosmetyk nie będzie miał szansy odżywić włosa, który jest niskoporowaty ze względu na zbyt duże cząsteczki oleju. Poniżej polecamy 5 odżywek emolietnowych w zależności od stopnia porowatości włosów. 

Odżywka emolientowa do włosów wysokoporowatych

Anwen - Emolientowa Róża to odżywka emolientowa dla włosów wysokoporowatych. W swoim składzie zawiera aż pięć olei dostosowanych do suchych, puszących się i cienkich włosów: brokułowy, makowy, dyniowy z rzodkiewki i krokosza barwierskiego, a także masło shea. Genialnie odżywia i wygładza włosy. 

Odżywka emolientowa do włosów średnioporowatych

Fructis Macadamia Hair Food to maska idealna dla włosów średnioporowatych. Dyscyplinuje je i nadaje im niezbędną dawkę odżywienia. Może być stosowana jako codzienna odżywka lub nakładana na dłużej jako maska. W jej składzie znajdziemy olej makadamia.

Odżywka emolientowa do włosów niskoporowatych

Odżywka emolientowa do włosów niskoporowatych to Anwen, Emolientowa akacja. W jej składzie znalazło się miejsce na oleje: kokosowy, babassu oraz masło murumuru. Dzięki niej włosy będą jeszcze bardziej lśniące, miękkie i gładkie. Przy tym odżywka nie obciąża i tak już ciężkich niskoporowatych pasm. 

Odżywka emolientowo-humektantowa

Na półkach w drogerii znajdziemy także odżywki, których nie można zakwalifikować wyłącznie jako odżywka emolientowa. Przykładem odżywki emolientowo-humentatowej jest Biovax, 7w1 Bambus i Olej awokado. Ta odżywka zadowoli szczególnie posiadaczki włosów wysoko i średnioporowatych. Humektantowy bambus doda nawilżenia pasmom, a olej awokado skutecznie zatrzyma to nawilżenie we wnętrzu włosa.

Odżywka emolientowo-proteinowa

Odżywka emolientowo-proteinowa to na przykład Yope, Orientalny Ogród. To regenerująca formuła do włosów bardzo zniszczonych, czyli wysokoporowatych. Za jej działanie odpowiadają emolientowy olej arganowy i masło shea oraz roślinna keratyna, czyli budujące włos proteiny. 

Polecane odżywki emolientowe:

 1. Anwen Emolientowa Róża
  odżywka do włosów wysokoporowatych
  Cena od 21,99 zł Cena regularna 32,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Biovax 7w1 Bambus & Olej Avocado
  odżywka do włosów
  Cena od 20,99 zł Cena regularna 26,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Yope Orientalny Ogród
  odżywka do włosów
  Cena od 15,99 zł Cena regularna 23,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn - jak należy dbać o męską skórę? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej