liszaj na twarzy

Liszaj na twarzy - co zrobić, aby się go pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Liszaj może pojawiać się na różnych częściach ciała, często występuje także na twarzy. Nie da się ukryć, że twarz pokryta liszajem może być przyczyną kompleksów i obniżonego nastroju. Co robić, aby pozbyć tej choroby? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Niestety, do tej pory nie znaleziono wytłumaczenia i mechanizmu powstawania liszaju. Wiadomo jedynie, co sprzyja zakażeniu. Dlatego nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, który czynnik konkretnie odpowiada za aktywację choroby. Nie wynaleziono także leku leczącego z liszaju na zawsze. Możliwe jest jednak zmniejszenie intensywności jego objawów.

Czym jest i jak objawia się liszaj?

Liszaj jest chorobą zapalną, objawiającą się występowaniem różnego rodzaju grudek. Wygląd grudek jest uzależniony od rodzaju liszaju. Wyróżniamy następujące:

 • liszaj płaski - grudki występujące zazwyczaj na nadgarstkach, jednak może objawiać się na całym ciele. Często obejmuje także jamę ustną. Można ją poznać po białym nalocie na nabłonku błony śluzowej jamy ustnej. Bardzo rzadko, ale jednak, występuje w okolicach sfer intymnych.
 • liszaj obrączkowaty - odmiana liszaju płaskiego, która atakuje również błony śluzowe, jak i paznokcie.
 • liszaj twardzinowy - najczęściej występuje w okolicach stref intymnych, skupiony wokół skóry odbytu czy piersi. Objawia się występowaniem niewielkich, płaskich i białych plamek, które z czasem się powiększają. Czyni to skórę bardziej podatną na podrażnienia i urazy, przebiegowi choroby raczej nie towarzyszy świąd.
 • liszaj rumieniowaty - najczęściej zmiany występują na skórze głowy, szczególnie tej owłosionej. Ten rodzaj liszaju, oprócz zmian na głowie, poznamy także po zmianach na dłoni i twarzy. Charakterystyczne przy tym rodzaju liszaju jest wysypka oraz tworzące się brunatne, czerwonawe i zaokrąglone blizny.

Co sprzyja powstawaniu liszaju? 

Rozwojowi choroby sprzyjają czynniki immunologiczne, to znaczy, że w grupie największego ryzyka zakażeniem są osoby:

 • wyniszczone poprzez choroby lub niezdrowy styl życia,
 • obarczone chorobami autoimmunologicznymi np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. Immunosupresyjnych czy chemioterapii,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroby wirusowe,
 • stresujący styl życia,
 • predyspozycje genetyczne.

Na przestrzeni lat zauważono także, że szczególną podatność na liszaj mają osoby niepewne siebie, obarczone zaburzeniami lękowymi czy depresją, nieufnością i o bardzo niskiej samoocenie.

Liszaj - jak mu zapobiegać?

Jeśli chociaż raz w życiu zachorowałeś na liszaj to powinieneś/powinnaś szczególną uwagę przykładać do odpowiedniej profilaktyki. Mówiąc o profilaktyce powinniśmy mieć na względzie:

 • ograniczenie kofeiny,
 • ograniczenie soli,
 • dietę wykluczającą ostre przyprawy oraz cytrusy,
 • spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3-6-9, ze szczególnym naciskiem na omega-3,
 • minimalizację stresu oraz zapewnienie sobie odpowiedniej ilości regeneracji,
 • zachowanie higieny ciała oraz jamy ustnej.

Szczególnie przydatne przy prewencji oraz w trakcie aktywacji choroby jest spożywanie lub sporządzanie płukanek na bazie papki z siemienia lnianego i kwiatu czarnej malwy.

WSKAZÓWKA 

Przy chorobach z tendencją do nawracania bardzo ważna jest profilaktyka. Należy zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia i dbać o siebie i swoją higienę życia. Jedzenie obecne w codziennej diecie powinno być bogate w substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz antyoksydanty. Należy pamiętać o unikaniu używek oraz odpowiedniej ilości snu. Ważny jest także relaks oraz troska o samopoczucie psychiczne.

Liszaj na twarzy - leczenie 

Nie wynaleziono jeszcze leku umożliwiającego całkowite wyleczenie liszaju, dlatego w terapii farmakologicznej stosuje się głównie leki antyhistaminowe (łagodzące świąd i wysypkę) oraz preparaty zewnętrzne (przede wszystkim maści, żele czy kremy). Szczególnie przydatne mogą być produkty bazujące na antybiotykach czy środkach odkażających i bakteriobójczych.

W leczeniu liszaju często zalecana jest także terapia światłem przy użyciu specjalnych lamp, dostępnych w dobrych klinikach dermatologicznych lub medycyny estetycznej. W zależności od miejsca i gabinetu koszt jednego naświetlania waha się pomiędzy 30 a 50 zł. Naświetlanie można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, wszystko uzależnione jest od stanu skóry i nasilenia choroby. 

Domowe sposoby na liszaj

Oprócz farmakoterapii warto spróbować domowych sposób na załagodzenie zmian oraz nieprzyjemnych objawów (np. świąd czy pieczenie). Możemy zaopatrzyć się w maść bazującą na hydrokortyzonie, który jest dostępny bez recepty lub skorzystać z takich możliwości jak:

 • stosowanie kwasu retinowego - czyli inaczej retinolu lub innych retinoidów (doustnych jak i do stosowania zewnętrznego). Każdy retinoid w skórze przekształca się do kwasu retinowego. Do wyboru mamy te na receptę, ale także te dostępne dla normalnego konsumenta.
 • okłady, nacieranie lub spożywanie wywaru z wyżej wspomnianej papki z siemienia lnianego lub kwiatu czarnej malwy - zarówno malwa, jak i siemię lniane posiadają w swoich składach wiele substancji o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym rumień i swędzenie. Oprócz tego, powlekają tkankę śluzem, który ochrania ją przed dodatkowymi podrażnieniami i uszkodzeniami, a także wspomaga regenerację i gojenie ran.

Czym smarować liszaj?

W przypadku liszaju do pielęgnacji trzeba podejść bardzo podobnie jak w przypadku pielęgnacji AZS. Należy się skupić na działaniu przyśpieszającym regenerację oraz o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Produkty powinny być oznaczone jako przebadane dermatologicznie, nieperfumowane oraz bez mocnych konserwantów czy alkoholu. Dobrymi przykładami takich preparatów są:

Choć preparat jest dedykowany do skór suchych to firma Emolium słynie z bardzo delikatnych składów dedykowanych dla alergików i atopików. Produkt w swoim składzie zawiera lipidy, które obudowują uszkodzony naskórek, ale co najważniejsze znajdziemy w nim polidokanol i oksydowane trójglicerydy oleju z kukurydzy, które przyczyniają się do redukcji świądu, który bywa uporczywy przy wielu odmianach liszaju.

Ten produkt będzie wyjątkowo nawilżał i koił uporczywe zmiany na tle liszaju. W swoim składzie posiada kompleks lipidów, który zapobiega pogłębianiu się stanu zapalnego oraz przyśpiesza regenerację. To dobra propozycja dla osób, które szczególnie odczuwają nieprzyjemne objawy liszaju.

Krem dedykowany do skóry twarzy, na której występują zmiany spowodowane liszajem. Bardzo delikatny, zdecydowany faworyt naszego specjalisty jeśli chodzi o pielęgnację twarzy delikatnej i podatnej na różnego rodzaju podrażnienia spowodowane chorobą lub osłabioną barierą hydrolipidową.

Krem do użytku na całe ciało, sprawdzi się u osób u których liszaj zajmuje nie tylko twarz, ale także inne fragmenty ciała. Woda termalna Uriage koi skórę i działa mocno nawilżająco. Zawiera także mnóstwo minerałów, które wspierają uszkodzoną tkankę w regeneracji.

Krem, którego głównym celem jest neutralizacja świądu, który bardzo często towarzyszy chorobie jaką jest liszaj. Dodatkowo koi i łagodzi wykwity na tle alergicznym. Wspomaga barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra goi się szybciej i intensywniej.

Polecane dermokosmetyki przy walce z liszajem:

 1. Emolium A-Topic
  krem do twarzy i ciała
  Cena od 34,99 zł Cena regularna 64,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Bioderma Atoderm Préventive
  krem do twarzy i ciała
  Cena od 58,99 zł Cena regularna 74,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Pharmaceris A Lipo-Sensilium
  krem do twarzy
  Cena od 50,99 zł Cena regularna 61,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Uriage Xémose
  krem do twarzy i ciała
  Cena od 76,99 zł Cena regularna 108,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Następny wpis
Łuszczenie po retinolu - co robić, gdy się pojawi? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej