Co to jest orgazm?

Co to jest orgazm? Jak wygląda? Seksuolog o faktach i mitach

Orgazm to fascynujące doświadczenie, które dostarcza intensywnej przyjemności i odgrywa ważną rolę w zadowoleniu z życia seksualnego. Ekspert Super-Pharm, seksuolog Martyna Jadczak-Turyk, wyjaśnia jak różny może być orgazm u różnych osób, jakie reakcje fizjologiczne mu towarzyszą oraz obala najpopularniejsze mity na jego temat. Sprawdź!

Co to jest orgazm?

Orgazm to fizjologiczna i psychiczna odpowiedź na podniecenie seksualne, która charakteryzuje się intensywnymi uczuciami przyjemności. Jest to zazwyczaj szczytowy punkt doświadczenia seksualnego, który może być osiągnięty poprzez stymulację narządów płciowych lub innych erogennych obszarów ciała.

Orgazm lub inaczej szczytowanie to faza, która charakteryzuje się intensywnym odczuwaniem przyjemności – ale to, jak wygląda nie jest takie oczywiste do określenia, bo u każdego może on wyglądać nieco inaczej. Jest jednak kilka podobnych, spójnych ze sobą objawów, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, dlatego pary, które są ze sobą już pewnie czas wzajemnie uczą się swojego ciała i potrafią rozpoznać orgazm u partnera. 

Jak wygląda orgazm?

Orgazm trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, a w tym czasie w ciele dochodzi do mnóstwa różnych reakcji. Możemy zaobserwować m.in.:

 • Przyspieszony oddech
 • Przyspieszona praca serca
 • Zalewająca fala gorąca
 • Skurcze mięśni np. pochwy i odbytu
 • Wzrost ciśnienia krwi tętniczego
 • Wydawanie dźwięków (nie u każdego)

W trakcie orgazmu dochodzi do uwolnienia w mózgu wielu neuroprzekaźników odpowiadających za poczucie szczęścia, satysfakcji, bliskości i bezpieczeństwa jak np. oksytocyna czy endorfiny. Po tych kilku sekundach najczęściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni odczuwają błogi spokój, odprężenie i ukojenie, niekiedy senność i potrzebę trwania w przytuleniu przy drugiej osobie. 

Dodatkowo u mężczyzn orgazm często wiąże się z ejakulacją, czyli wytryskiem nasienia, który jest fizjologiczną reakcją na orgazm.

UWAGA

Orgazm jest naturalnym aspektem ludzkiego doświadczenia seksualnego, który może przynosić dużo przyjemności i satysfakcji, ale także może być źródłem frustracji, jeśli oczekiwania nie zgadzają się z rzeczywistością. Dlatego ważne jest otwarte rozmawianie na temat seksualności i orgazmu, zarówno w ramach edukacji seksualnej, jak i w relacjach partnerskich.

Jak wygląda kobiecy orgazm?

U kobiet orgazm może objawiać się skurczami mięśni macicy i pochwy oraz uczuciem rozkoszy. A dokładniej kobiecy orgazm to:

 • Nabrzmiewanie piersi
 • Powiększenie i zwilżenie łechtaczki
 • Śluz pojawiający się w pochwie
 • Zaczerwienienie ciała
 • Napięcie mięśni
 • Rumieńce na twarzy i ciele
 • Możliwe odczuwalne dreszcze
 • Wygięcie ciała w łuk

Aż w momencie szczytowania dojdzie do pulsowania mięśni pochwy i odbytu, nabrzmienia sutków i piersi.

Kiedy dochodzi do kobiecego orgazmu, może on trwać nawet ponad 100 sekund, z czego jednak zazwyczaj jest to 26 sekund. Warto zaznaczyć, że niektóre kobiety przeżywają nawet kilka orgazmów podczas jednego zbliżenia. 

PORADA

Aby wznieść się na wyżyny podniecenia seksualnego warto sięgnąć po lubrykant, który zapewni profesjonalne nawilżenie. 

 1. Durex Play 2w1 Guarana
  żel intymny
  Cena od 26,99 zł Cena regularna 34,99 zł
  Najniższa cena:  24.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Durex Play 2w1 Aloes
  żel intymny
  Cena od 26,99 zł Cena regularna 34,99 zł
  Najniższa cena:  24.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Durex Tingling Żel Intymny Stymulujący
  żel intymny
  Cena od 20,99 zł
  Najniższa cena:  13.29 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Durex Strawberry Żel Intymny Truskawkowy
  żel intymny
  Cena od 20,99 zł
  Najniższa cena:  14.39 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Fakty i mity o orgazmie 

 • Orgazm dzieli się na pochwowy i łechtaczkowy – MIT

Wyróżnia się orgazm pochwowy i łechtaczkowy lecz tak naprawdę jest to ten sam rodzaj orgazmu. Tego podziału dokonał Zygmunt Freud, wiemy jednak. że takie rozdzielenie nie istnieje, a orgazm zawsze ma swoje źródła w stymulacji łechtaczki. Podczas penetracji drażnienie ścian pochwy wyzwala zatem właśnie orgazm łechtaczkowy, a nie jak kiedyś myślano pochwowy.

 • Każda kobieta osiąga orgazm podczas penetracji – MIT

Nie każda kobieta jest w stanie przeżywać orgazmy poprzez stymulację pochwy podczas stosunku seksualnego. Nie oznacza to jednak braku przyjemności. Istnieje bowiem wiele innych metod na osiągnięcie przez nią satysfakcji seksualnej, jak np. stymulacja stref erogennych kobiety np. podczas gry wstępnej czy masturbacji.

60 – 80% kobiet osiąga orgazm jedynie w wyniku pobudzania łechtaczki
20 – 30% osiąga go poprzez stosunek
4% przeżywa orgazm w wyniku pieszczot brodawek sutkowych
3% kobiet dochodzi do na drodze fantazji seksualnych

 • Kobiety po 30. roku życia czerpią więcej satysfkacji z seksu – FAKT

Kobiecy orgazm jest uwarunkowany nie tylko przez czynniki fizjologiczne, ale bardzo dużej części psychiczne. Dla kobiet ważne jest również zaufanie partnera i akceptacja swojego ciała. Często ukryte kompleksy nie pozwalają kobietom w pełni otworzyć się na bodźce dawane przez partnera i powodują problem z odczuwaniem orgazmu. Statystyki pokazują, że kobiety pełnię satysfakcji z życia seksualnego zwykle osiągają po 30. roku życia. Wówczas dobrze znają już swoje ciało i wiedzą jakie działania sprawiają im przyjemność.

 • Męski orgazm jest reakcją fizjologiczną – FAKT

W przypadku 90% mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych. Dużo przyjemności może również sprawiać pieszczenie stref erogennych mężczyny.

 • Mężczyzna może dostac orgazmu na sam widok partnerki/partnera – FAKT

Mężczyznę pobudza sam widok ciała partnerki/partnera lub jej dotyk. Penis sztywnieje, unosi się nad kość łonową, napletek odsłania żołądź, która powiększa się i ciemnieje. Następuje erekcja. W zależności od pobudzania może utrzymywać się długo na tym samym poziomie lub zmniejszać się i zwiększać.

PORADA

Aby odczuwać większą satysfakcję ze zbliżenia, zadbaj o higienę intymną stosując płyny do higieny intymnej, które łagodzą ewentualne podrażnienia i skutecznie nawilżają.

 1. AA Men Sensitive
  żel do higieny intymnej
  Cena od 11,49 zł Cena regularna 15,99 zł
  Najniższa cena:  11.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Biolaven
  żel do higieny intymnej
  Cena od 27,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  27.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Your Kaya
  płyn do higieny intymnej
  Cena od 16,99 zł Cena regularna 22,99 zł
  Najniższa cena:  16.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Bibliografia:

Dorian Solot, Marshall Miller Orgazm. Chcę więcej! Kompleksowy poradnik dla pragnących przyjemności, Znak, 2023
June Pla, Andrzej Szyper, Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności, Znak 2022
 Agnieszka Szeżyńska Warsztaty intymności, Wydawnictwo Otwarte, 2022

Udostępnij:

Autor Martyna Jadczak-Turyk Zobacz profil
Psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka CBT w trakcie szkolenia. Na co dzień przyjmuję pacjentów stacjonarnie i online. Swoje doświadczenie zdobywała podczas licznych staży i szkoleń. Aktywnie prowadzi social media o zdrowiu psychicznym @przyjaznypsycholog oraz stronę internetową www.przyjaznypsycholog.pl.
Następny wpis
Jak dbać o tatuaż? Pielęgnacja świeżego tatuażu krok po kroku Czytaj więcej